Fazıl Say ile Paris Konseri Kulisinde 

15.03.2023 23:59

Paris’in en eski ve en önemli konser salonu Olympia Konser Salonu'nda depremzedelere yardım için düzenlenen konserde, kalpler Türkiye ve Suriye için attı. Fransız, Türk ve Suriyeli sanatçılar, "Depreme Karşı Tek Yürek" adlı konserde biraraya geldi. Konsere katılan Fazıl Say, "Kara Toprak" adlı eseriyle geceye katıldı.

Fazıl Say ile Paris Konseri Kulisinde 

Paris’in en eski ve en önemli konser salonu Olympia Konser Salonu'nda depremzedelere yardım için düzenlenen konserde, kalpler Türkiye ve Suriye için attı. Fransız, Türk ve Suriyeli sanatçılar, "Depreme Karşı Tek Yürek" adlı konserde biraraya geldi. Konsere katılan Fazıl Say, "Kara Toprak" adlı eseriyle geceye katıldı.

Fransa kamu televizyonu France 2 ve Fondation de France Vakfı, Türkiye ve Suriye’yi vuran deprem felaketinin neden olduğu yaraları sarmak ve depremzedelere yardım toplamak için bir bağış konseri organize etti. Konsere binlerce izleyicinin yanısıra, Kültür Bakanı Rima Abdul Malak da katıldı. Konser, France 2, TV5 Monde Televizyonu ve France Inter Radyosu’ndan canlı yayınlandı.

Konserden önce, France 2 TV ekibinin deprem bölgesinden derlediği haber ve görüntüler, depremin yarattığı derin acıyı Olympia Salonu'na taşıdı.

Etkinliği Fransızlar’ın ünlü kraliyet uzmanı tarihçisi ve sunucusu Stephane Bern ile gazeteci Lea Salame sundu. France 2 Televizyonu'nun, yalnızca bir hafta içinde organizasyonunu tamamladığı konser çağrısına, çok sayıda Fransız sanatçı olumlu yanıt verdi.

Aralarında Türkiye’de de çok iyi tanınan ya da dinlenen Salvatore Adamo, Patrick Bruel, Zaz, Gims, Laurent Voulzy, Andre Manoukian, Claudio Capeo, Mentissa, Yael Naim, Chimene Badi, Maxime Le Forestier, Isabelle Boulay, Santa, Marina Kaye, Suzane, Ycare, Soolking, Mısırlı soprano Fatma Said ve Suriyeli sanatçı Farah Al Dibany ile Bulgar ve Yunan sanatçılar da katıldı.

Provaları birlikte izlediğimiz France 2 Televizyonu Programlar Direktörü Arnaud Ngatcha, tıpkı Ukrayna ya da Lübnan için yaptıkları gibi, Türkiye ve Suriye'ye de destek vermenin "kendileri için önemli olduğunu" söyledi.

VOA Türkçe'ye özel söyleşi veren Ngatcha, "Türkiye ve Suriye'nin kuzeyindeki bu dram devasa boyutta. 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük felaket. Onbinlerce kişi yaşamını yitirdi. Yüzbinler yetim kaldı, yerlerinden oldu. Tıpkı daha önce Lübnan ve Ukrayna halkı için yaptığımız gibi, Fransa'nın, Türkiye ve Suriye halkı için de yardım kampanyasıyla birlikte bu desteği yapması önemliydi. Şu anda soğukta ayakta kalmaya çalışan Türk ve Suriye halkını çok güçlü bir şekilde hissediyor ve düşünüyoruz" diye konuştu.

Fransız sanat dünyasının önemli isimlerinin bu çağrıya yanıt verdiğini vurgulayan Arnaud Ngatcha, "Çok büyük sanatçılarımız katıldı. Patrick Bruel, Zaz, Adamo gibi Türkiye'de çok bilinen bir isimler... Türk ve Suriyeli sanatçıları da ağırlamaktan mutluyuz. Özellikle Fazıl Say, dev bir sanatçı, dev bir yıldız. Onu bu gece burada ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Buradan Türkiye ve Suriye halklarına güçlü desteklerimizi gönderiyoruz" diye konuştu.

Fazıl Say'dan "Kara Toprak" performansı

Piyanist Fazıl Say, gecenin Türkiye'den gelen tek sanatçısı oldu. Kulis'te VOA Türkçe'ye France 2'nin teklifini nasıl kabul ettiğini anlatan Fazıl Say, "Plak firmam aracılığıyla böyle bir programa katılıp katılmayacağımı sordular. Ben o sırada İzmir'de depremzedeler yararına "Bir Kira Bir Yuva" kampanyası için konser veriyordum. Olympia tabii pek çok sanatçının gelip geçtiği önemli bir yer, TV yayını da olacak, iyi bir yardım geliri elde edilebileceğini düşündüğüm için kabul ettim. Sağolsunlar, toplanan yardım paralarının en iyi adreslere gideceğini düşünüyorum" dedi.

Programın sunucuları tarafından "dünyanın en büyük piyanistlerinden" sözleriyle tanıtılan Fazıl Say, önce konserin açılışını yaptı, ardından gecenin sonuna doğru yeniden sahne alarak, ünlü "Kara Toprak" bestesini, deprem görüntüleri eşliğinde çaldı. Say, sunucuların daveti üzerine salona ve ekranlardan konseri izleyen Fransa halkına seslenerek, "6 Şubat’tan bu yana ülkem şokta. Büyük bir yıkım, pek çok büyük iller yerle bir oldu. Burada çok etkileyici bir organizasyona tanık oldum. Bir Türk yurttaşı olarak yüreğimin derinlerine dokunduğunu söylememe izin verin. Herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Sahne alan Fransız şarkıcılar da sevgi ve umut temalı sarkılarla, depremzedelere yardım çağrısı yaptı. "Je veux" adlı şarkısıyla Türkiye’de de tanınan şarkıcı Zaz ve "Her yerde kar var" şarkısının ünlü bestecisi Salvatore Adamo, Nisan ve Haziran aylarında Türkiye’de depremzedeler yararına konser vereceklerini duyurdu.

Geceyi sunan gazeteci Lea Salame, konser boyunca Fondation ve France hesaplarına 2 milyon 300 bin Euro yardım yapıldığını açıkladıktan sonra, "Fransa sizi yalnız bırakmayacak. Fransa yanınızda olmaya devam edecek" sözleriyle konsere son verdi.

Psikolojik destek aciliyeti

Yardımları depremzedelere ulaştırmakla görevli Fondation ve France Vakfı'nın Uluslararası Dayanışma ve Acil Durum Direktörü Karine Meaux, bugüne kadar toplanan ve konserden gelecek yardımlarla, depremzedelerin gıda, dayanıklı geçici barınak, temiz su, çocukların ve gençlerin eğitimi gibi eksiklerin giderilmesi için kullanılmak üzere derneklere verileceğini belirtti.

Konser öncesinde VOA Türkçe'ye konuşan Karine Meaux, "İlk hafta deprem bölgesine gittiğimizde, insanların bir hafta sonra hala yıkıntıların altında yakınlarının çıkarılmasını beklediklerini gördük. Hala sarsılan artçı depremler nedeniyle devam eden stres ve kaygı, evsiz, hiçbirşeysiz kalmalarının yarattığı travma, yakınlarını yitirenlerin yaşadığı ağır travma bunlar da depremin diğer sonuçları kadar acil. Bu nedenle, bu bağışlarla, Türk hekim ve psikologların oluşturduğu Türk dernekleriyle birlikte, psikolojik destek de vermek de istiyoruz. Tabii çocuklar için eğitim projelerine de büyük önem veriyoruz" dedi.

VOA tarafından geçilen Fazıl Say ile Paris Konseri Kulisinde  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Fazıl Say ile Paris Konseri Kulisinde  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Fazıl Say ile Paris Konseri Kulisinde  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Bahçeli’nin ‘Ortak Liste’ Açıklamasına AKP’den Yorum

Bahçeli’nin ‘Ortak Liste’ Açıklamasına..

Bahçeli’nin ‘Ortak Liste’ Açıklamasına AKP’den Yorum

"Köroğlu Gibi Dövüşmeye Devam Edeceğiz"

"Köroğlu Gibi Dövüşmeye Devam Edeceğiz"
Başkonsolos Yücekök, Berlinliler`e teṣekkür etti

Başkonsolos Yücekök, Berlinliler`e teṣ..

Başkonsolos Yücekök, Berlinliler`e teṣekkür etti
Nürnberg`de Depremzedeler Anıldı

Nürnbergde Depremzedeler Anıldı

Nürnberg`de Depremzedeler Anıldı
Berlin Başkonsolosu Yücekök: Gösterdiğiniz dayanışmayla gurur duyuyoruz

Berlin Başkonsolosu Yücekök Gösterdiği..

Berlin Başkonsolosu Yücekök: Gösterdiğiniz dayanışmayla gurur duyuyoruz
Berlin’de başörtülü öğretmenler okullarda çalışabilecek

Berlinde başörtülü öğretmenler okullar..

Berlin’de başörtülü öğretmenler okullarda çalışabilecek