14.3 C
Berlin
05:04 - 05/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD DÜNYA Irak Rusya Suriye TÜRKİYE

Esad: ‘Nihai Hedefimiz Kuzeyde De Denetimi Tam Olarak Ele Almak’

Esad: 'Nihai Hedefimiz Kuzeyde De Denetimi Tam Olarak Ele Almak'

 

Suriye Lideri Beşar El Esad, bir TV kanalına verdiği röportajda Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı konusunda da açıklamalar yaptı. Esad, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede de rejimin yeniden kontrolü ele almak istediğini söyledi. Esad bunun aşama aşama olmasını beklediğini ifade etti.

Esad Suriye devlet televizyonuna verdiği mülakatta, Türkiye ve Rusya arasında varılan mutabakatı pozitif bir gelişme olarak nitelendirdi ve bunun Şam’ın hedeflerine ulaşmasına yardımcı bir adım olacağı değerlendirmesini yaptı.

Esad, “Şu anki durum tüm hedeflere ulaşmayı sağlamayabilir ama bu bölgenin yakın gelecekte özgürleşmesinin yolunu açacaktır” ifadesini kullandı.

Suriye’nin kuzeyindeki silahlı YPG/PYD unsurlarıyla ilgili olarak da Esad, “Silahlarını hemen bırakmasını beklemediğimiz gruplar var ama nihai hedef bunların daha önceden olduğu gibi tamamen hükümetin kontrolü altına girmeleridir”dedi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararını da değerlendiren Esad, Amerika’nın sadece petrol bölgelerinde asker bulundurma kararından memnun olmadıklarını dile getirdi. Amerika’nın Irak’ta yaptığı gibi petrol alanları üzerinde işgalci davrandığını ancak ülkesinin şu an buna karşı koyabilecek güçte olmadığını söyledi. Ancak Suriyelilerin buna direndiğinde birgün Amerika’nın da topraklarından çekilmek durumunda kalacağını belirtti.

Esad, Amerika Başkanı Trump’ın açık ve net bir biçimde sadece petrol bölgelerinde kalacaklarını söyleyerek bugüne kadar ki en açık sözlü Amerika Başkanı olduğunu ifade etti.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla