"Erdoğan ile NATO Zirvesi Öncesi Görüşeceğim"

10.06.2021 22:53

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 14 Haziran'da Bürksel'de yapılacak NATO zirvesinden hemen önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa görüşeceklerini açıkladı. Macron, Erdoğan…

"Erdoğan ile NATO Zirvesi Öncesi Görüşeceğim"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 14 Haziran'da Bürksel'de yapılacak NATO zirvesinden hemen önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başbaşa görüşeceklerini açıkladı. Macron, Erdoğan ile NATO üyelerinin davranış biçimlerinin yanı sıra, bölgesel ve ikili ilişkileri de ele alacaklarını kaydetti.

Macron, İngiltere'de yarın başlayacak G7 zirvesi ve 14 Haziran'da Brüksel'de yapılacak NATO zirvesi dolayısıyla Elysee Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO zirvesinden hemen önce biraraya geleceklerini açıkladı.

Toplantıda, isim vermeden S-400 konusuna değinen Macron, "Aynı örgüte üye olduğumuzda, birlikte çalışabilirliğe izin vermeyen teçhizat almaya, kurduğumuz koalisyonların çıkarlarına aykırı tek taraflı operasyonlar yürütmeye karar veremeyiz. Bu konuların açıklığa kavuşturulması gerekir" dedi.

Görüşme arzusunun her iki taraftan da geldiğini belirten Macron, "Diyaloğun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Görüş alışverişinde bulunmaya ihtiyacımız var. Çok derin görüş ayrılıklarımız bulunuyor ve ikimiz de bunu biliyoruz. Tartıştığımız konular oldu, bunu da kabul ediyoruz. Ama görüş ayrılıkları ne olursa olsun, konuşmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Macron, VOA Türkçe'nin sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO üyeleri arasındaki davranış kuralları konusu başta olmak üzere gündemdeki uluslararası ve bölgesel konular ile ikili ilişkileri ele alacaklarını söyledi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye'deki, Libya'daki, Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'daki durum hakkında konuşmak istiyorum. Fransa'nın radikal İslam ve ayrımcılıkla mücadele konusundaki çalışmalarını açıklamak istiyorum. Bunun hiçbir şekilde Müslüman inanışına karşı güvensizlik olmadığını, tam tersi kuralları ve çerçeveyi koymaya çalıştığımızı açıklayacağım. Kendisiyle özellikle bu konuda görüşerek işbirliği yapabilir miyiz, farklı düşündüğümüz bu konuda, farklılıkları da kabul ederek, yeniden karşılıklı etkin bir çalışma içine girebilir miyiz, bunları görmek istiyorum."

"NATO'nun beyin ölümü"

Emmanuel Macron, 18 ay önce, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği sınır ötesi operasyonun ardından, NATO'nun bir "beyin ölümü" yaşadığını ve bu durumun sürdürülemeyeceğini, NATO'nun çağın gerekleri ve yeni krizler karşısında kendisini yenilemesi gerektiğini söylemişti.

VOA tarafından geçilen "Erdoğan ile NATO Zirvesi Öncesi Görüşeceğim" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Erdoğan ile NATO Zirvesi Öncesi Görüşeceğim" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Erdoğan ile NATO Zirvesi Öncesi Görüşeceğim" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler

Bidenın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni D..

Biden'ın Avrupa Ziyareti Sonrası Yeni Dengeler
ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran..

ABD Yaptırımlarının Hedefi Yargıç İran'da Seçimi Kazanabilir 
İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanını Seçti

İran Yeni Cumhurbaşkanı'nı Seçti
Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor

Almanya Antisemitist ve Irkçılara Vata..

Almanya Anti-semitist ve Irkçılara Vatandaşlık Kapısını Kapatıyor
“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız”

“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vata..

“Bu yıl da Memleket Yolu’na çıkan vatandaşlarımızın yanında olacağız”
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.108, Can kayıbı 99

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.1..

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 1.108, Can kayıbı 99