20.5 C
Berlin
18:41 - 26/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ GÜNCEL TÜRKİYE

Ekonomi toparlanıyor mu?

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, istikrarlı bir ekonomi için yapısal önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı yaptığı yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 2020-2022 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programını değerlendirdi.

Yeni Ekonomi Programı’nda, belirtilenden daha fazla disiplini gerekli gördüklerini belirten Akıncı, istikrarlı bir ekonomi için bugün açıklanandan daha ileri düzeyde yapısal önlem paketinin yaşama geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye ekonomisinin 2018 Ağustos ayından bu yana yaşadığı döviz krizi ve resesyondan, küresel ekonomide faiz oranlarındaki düşüşün de katkısıyla çıkmaya başladığını ifade eden Akıncı, ”Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın açıklamaları bu durumu teyit etmiştir, ekonomideki bu toparlanmadan memnuniyet duyuyoruz. Ekonomi programı da bu durumdan yola çıkarak sayısal hedefleri revize etmiştir” dedi.

2020-2022 yılları arasındaki 3 yıllık enflasyon, cari açık, istihdam, büyüme, ihracat, gibi temel makro göstergelerin konuşulduğu Yeni Ekonomi Programı toplantısında enflasyonla mücadele sözünün önemli bir nokta olduğunu vurgulayan Akıncı, şunları kaydetti.

”Sayın Bakan yılı yüzde 12 enflasyon ve yüzde 0,5 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini kaydetti. Bu noktada enflasyonun tek hanede kalması için kararlı bir uygulamayı destekliyoruz. Orta vadede enflasyon hedefine ulaşılması için para ve maliye politikasında programda belirtilenden daha fazla disiplini gerekli görüyoruz. Bu durumun dikkate alınmış olduğunu temenni ediyoruz. 2019 yılındaki sıfıra yakın büyümeden sonra 2020’de baz etkisiyle büyümenin yükselmesi doğaldır, ancak, üst üste yüzde 5 büyüme oranlarına erişecek istikrarlı bir ekonomi için bugün açıklanandan daha ileri düzeyde yapısal önlem paketinin yaşama geçirilmesi gerekmektedir.”

ÖNERİLER

Açıklanan enflasyon hedeflerinde sonuç görmeyi ümit ettiklerini anlatan Akın Akıncı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

”Sulama yatırımları yapılması, sera yatırımlarının teşvik edilmesi, hal ve perakende yasası, lojistik master planı, vergi reformu, dolarizasyonun azaltılması, tamamlayıcı emeklilik sistemi gibi konular önemli, özelikle tarım kenti Antalya olarak yıllardır konuştuğumuz ve artık sonuç görmeyi ümit ettiğimiz konular. Türkiye’nin risk primi yüksek. Türkiye ekonomisinin halen güvene ihtiyacı olduğunu ülke risk primimizin yüksek düzeyi göstermektedir. Güven tesisi için ekonomide gerçekçi ve doğru teşhisler konulduğunun ve somut adımlar ile birlikte eylem planlarının görülmesi önem taşımaktadır” dedi. Yüksek büyüme hedeflerine rağmen işsizlik oranlarının yüksek düzeyde olmasına işaret eden Akıncı, “Bu hedeflere rağmen işsizlik oranı tahminlerinin yüksek düzeyde kalması ekonomide dönüşüm gereğine işaret ediyor.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE TEKNOLOJİ

Orta vadede büyüme, istihdam ve cari denge hedeflerine dönüşümle ulaşılabileceğini belirten Başkan Akın Akıncı, şöyle devam etti.

“Türkiye ekonomisinin açıklanan programlardan daha ileri düzeyde, her alanda birden eş zamanlı, senkronize, bütün paydaşları harekete geçiren, mevcut kurumsal yapıyı ve davranış kalıplarımızı değiştirecek nitelikte yeni bir dijital dönüşüm ve teknoloji hamlesine acil ihtiyacı bulunmaktadır. Türk özel sektörünün kur ve faizlerdeki dalgalanmalara, sert resesyona, alacak tahsilatı sorunlarına rağmen büyük fedakarlıkla çalışmaktadır. Türkiye’nin büyüme hedeflerine ulaşması için hükümetlere gereken her katkıyı azami ölçüde veren özel sektörün, artık bunların plan ve programlarının hazırlanmasında, eylem planlarının yaşama geçirilmesinde ve denetlenmesinde de gerçek bir paydaşlık katkısına dönüşmesini ummaktayız.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla