Eğitimde fırsat eşitliği değerlendirildi

Eğitimde fırsat eşitliği değerlendirildi

ABONE OL
16:24 - 25/02/2024 16:24
Eğitimde fırsat eşitliği değerlendirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

UNESCO’nun Dünya Anadil Günü olarak ilan ettiği çok dilli eğitim günü Münih’te kutlandı.

Bavyera Türk Toplumu (BTT) Derneği tarafından düzenlenen toplantıda uzmanlar, eğitimde fırsat eşitliğini değerlendirdi.

Bavyera Türk Toplumu (BTT) tarafından UNESCO’nun anadil ve çok dil ve kültürlüğü teşvik amacıyla 21 Şubat’ta ilan ettiği Dünya Anadil Eğitim günü, Abant Restoranında kutlandı.

BTT Dernek sözcüsü Prof. Dr. Vural Ünlü tarafından düzenlenen toplantıya; Almanya Öğretmenler Birliği Başkanı Stefan Düll, Bavyera Parlamentosu CSU Partisi Eğitim ve Kültür Komisyon Başkanı Dr. Ute Eiling-Hütig, Almanya Türk Ebeveynler Federasyon Başkanı Kemal Ülker, Münih Phorms Eğitim Kurumu yöneticisi Andrá Beinert, Augsburg Kerschensteiner İlk ve Ortaokul Müdürü Gül Solgun-Kaps, Merkur TZ gazetesinde eğitim alanından sorumlu gazeteci Dr. Dirk Walter ile duayen gazeteci Orhan Tinengin, Münih Yabancı Veliler Derneği Başkanı Yüksel Ekici ve Proje Sorumlusu Dr. Tükin Güvenç-Mecilioğlu, BTT Derneği Sözcü Yardımcısı Sema Berthold ile Diclehan Ünal da katıldı.

Toplantıda meslek eğitimi ile liseye giriş ve üniversiteye geçişte göçmen kökenli çocukların ve burada yaşayan Türklerin eğitimde fırsat eşitliği konusunda dezavantajlı durumları ele alınarak, eğitim sistemimin özellikle Bavyera Eyaletindeki kural ve bürokrasi nedeniyle çocukların etnik ve sosyal farklılıkların eşit eğitim sisteminden yararlanamadıkları dile getirildi.

CSU Bavyera Eğitim Komisyon Sözcüsü Dr. Eiling-Hütig, Bavyera Eyaletinin bu konuda kendi sisteminden taviz vermeyeceğini belirterek, Eyalet hükümetinin eğitime 140 milyon Avro bütçe ayırdığını ve her ne kadar lise ve üniversite eğitimi alınmasında imkân olsa da herkesin akademik eğitim almasına gerek olmadığını meslek öğrenmenin günümüzde önemine dikkat çekti. Komisyon sözcüsü Dr. Eiling-Hütig ayrıca Almanca dilinin, okul öncesi öğrenilmesi gerektiğini vurgulayarak, ilkokuldan itibaren yabancı dil öğretimi ile sınıf ve öğretmenlere; 2024 yılına uygun araç ve gereçlerin dijital sistem bağlamında sağlandığını ekledi.

Toplantı, eğitim konusunda tecrübeli katılımcıların görüşlerini ortaya koydukları sunum ve karşılıklı görüşmelerle son buldu.

ha-ber.com/Sevgi Fırat/Münih

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.