LVM Fikret Odağ

Eczacılar aşı sıkıntısının giderilmesi çağrısında bulundu

30.09.2020 22:22

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya Türkiye’nin en büyük 9 eczacı odası aşı sıkıntısının giderilmesi konusunda hem bakanlığın hem de TEB’in gerekli önlemleri almasını istedi. Antalya,…

Eczacılar aşı sıkıntısının giderilmesi çağrısında bulundu
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Türkiye’nin en büyük 9 eczacı odası aşı sıkıntısının giderilmesi konusunda hem bakanlığın hem de TEB’in gerekli önlemleri almasını istedi.

Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul, Gaziantep, Tekirdağ, Kocaeli, Kırklareli ve Mersin Eczacı Odaları yayımladıkları ortak bildiride, pandemi döneminde, her ne kadar Covid-19’a karşı etkinliği olmasa da bilim insanlarının tavsiyesi ile zatürre ve grip aşılarına karşı talebin arttığını belirtti.

Ancak aşı uygulaması yönündeki tavsiye kararları ve buna bağlı olarak artan talebe karşın, ilgili firmalar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, maalesef yeterince aşının Türkiye’ye gelmeyeceği ifade edilen bildiride hem bakanlığın hem de TEB’in gerekli önlemleri almalar istendi.

Bildiride şu görüşlere yer verildi.

‘’Sağlık Bakanlığı, risk grupları içinde yer alan vatandaşlarımıza zatürre aşısını ASM’lerden uygularken, diğer vatandaşlar ise aşıyı eczanelerden temin etmeye çalışmaktadır. Ancak her iki noktadan da zatürre aşılarına erişim zorlukları, yani aşı yetersizliği vardır. Grip aşılarında ise aşılama mevsimi başlamasına rağmen henüz yurdumuza aşı gelmemiş ve halkımıza sunulamamıştır. Gecikme dışında, hastalara sunulacak aşıların sayısal yetersizliği ile ilgili ciddi kaygılar vardır.’’

Aşı sıkıntısının azaltılması için herhangi bir sınırlama yapılmadan risk grupları başta olmak üzere, grip aşısı talebinin karşılanması gerektiğini vurgulayan 9 Eczacı odası şu önerilerde bulundu.

‘’● Aşıların vatandaşlarımıza ulaştırılması konusunda yetkililer sorumluluk almalı, eczacılar ile vatandaşlarımız karşı karşıya getirilmemelidir. Bu konuda acilen bir planlama yapılarak, ülkede standart uygulama sağlanmalıdır.

  • Ticari sır denilerek açıklanmayan, ülkemize ithal edilecek grip aşısı sayısı net bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalı ve süreç şeffaf bir şekilde yönetilmelidir.
  • İthal edilen grip aşılarının tümü eczaneler aracılığıyla halka sunulmalıdır.
  • Ecza depoları tarafından eczanelere grip aşıları eşit bir biçimde gönderilmelidir. Eczaneler arasında haksız rekabete yol açacak uygulamalar engellenmelidir.
  • Bazı firmaların yaptığı gibi kendi çalışanlarına aşı ithal etmenin önüne geçilip tüm aşılar tedarik zinciri içinde sevk edilmelidir.
  • Aşıların sunumunda öncelik, parası olana değil, riski olana verilmelidir.
  • Bazı özel sağlık kuruluşlarının, kamu sağlığı adı altında temin ettikleri aşıların kar amacı güderek vatandaşa ulaştırılması engellenmeli, İTS aktif olarak kullanılarak toplu satışların önüne geçilmelidir.
  • Bugüne kadar aşı sorunu hakkında somut bir adım atmayan TEB, konuyu ivedilikle gündemine alarak halk sağlığını ve meslektaşlarını derinden ilgilendiren bu meseleye sahip çıkmalıdır.

 

#

Yorumlar

İlgili Haberler