Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde 196 Türk bilim insanı girdi

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde 196 Türk bilim insanı girdi

ABONE OL
19:45 - 12/07/2020 19:45
Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde 196 Türk bilim insanı girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’ne Türkiye’den 4’ü Akdeniz Üniversitesi olmak üzere toplam 196 Türk Bilim İnsanı girdi.

Akdeniz Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, ABD ve Hollanda’dan bilim insanlarının, bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 ana bilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturduğu en etkili bilim insanları listesinde, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Alpsoy, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Civalek, Fen Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yılmaz Şimşek ve  Prof. Dr. Erol Ayrancı yer almayı başardı.

Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlanan listeye Türkiye’den 196 isim girdi. Ana bilim dallarına göre Türkiye’den listeye 37 bilim insanı ile en çok kimya alanından girdi. Klinik tıp alanı 30  bilim insanı ile ikinci sırada yer aldı. Etkinleştirici ve Stratejik Teknolojiler ile Mühendislik alanları ise 28’er bilim insanıyla üçüncü sırayı paylaştı.

Diğer alanlar şöyle sıralandı: Fizik ve Astronomi 20, İletişim ve Bilgi Teknolojileri 17, Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık 10, Yer ve Çevre Bilimleri 8, Biyomedikal Araştırma 5, Matematik ve İstatistik 4, Ekonomi ve İşletme 3, Yapı ve Tasarım 2, Biyoloji 2, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler 1, Sosyal Bilimler 1.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal,  ”Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde, Türkiye’den 196 bilim insanının içerisinde Akdeniz Üniversitesi’nden 4 öğretim üyemizin yer almasından dolayı gurur duyduk. Yakın gelecekte bu sayıların daha da artması dileğiyle emeği geçen hocalarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.