Dr. Ertekin Özcan, gözyaşları arasında doğum gününde anıldı

Dr. Ertekin Özcan, gözyaşları arasında doğum gününde anıldı

ABONE OL
17:30 - 03/03/2024 17:30
Dr. Ertekin Özcan, gözyaşları arasında doğum gününde anıldı
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’daki Türk toplumu ile göçmen kökenlilerin eşit haklara sahip olmaları için yıllarca mücadele veren ve geçen yıl 30 Ağustos’ta Berlin’de yaşamını yitiren Dr. Ertekin Özcan, doğum günü olan 1 Mart’ta anıldı.

Berlin Schöneberg Belediyesi’ndeki Willy Brandt Salonu’nda düzenlenen anma etkinliğinde duygu dolu anlar yaşandı.

30 Ağustos 2023’te aramızdan ayrılan Dr. Ertekin Özcan, Rathaus Schönerg, Willy-Brandt Salonu’nda eşi Işıl Özcan, kızları Gönenç ve Süreç ile ailesi, yakın dostları, yıllardır birlikte mücadele verdiği dernek, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, arkadaşları ile yaklaşık 250 kişinin katıldığı, gelemeyenlerin ise yazdıkları mesajlarla gözyaşları ile anıldı.

Almanya’daki Türklerin, Türkiye kökenlilerin ve göçmenlerin eşit hakları, göçmen kökenli çocuklar ile gençlerin eğitimde şans eşitliği için yarım yüzyıla yakın mücadele veren hukukçu, siyaset bilimci, şair, eğitimci ve araştırmacı yazar Ertekin Özcan’ı anma etkinliği, kızı Süreç ve Koray Avşar’ın müzikleri eşliğinde başladı.

Yıllarca beraber çalıştığı yakın dostu Kenan Kolat’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte yapılan konuşmalarda, 1973 yılında Berlin’e gelen ve 1974 yılından itibaren sosyal demokrat yanlısı dernek ve cemiyetlerde angajman gösteren, 1977 yılında HDF’nin ve daha sonraki yıllarda Berlin Türk Ebeveynler Birliği ile THD’nin Kurucu Başkanı, FÖDET Başkanlığı yapan olan Ertekin Özcan’ın, Almanya’daki Türk toplumuna katkılarından övgüyle bahsedildi.

Almanya Türk Toplumu, göçmenlerin eşit hakları için yarım yüzyıldır mücadele veren hukukçu, siyaset bilimci, şair, eğitimci ve araştırmacı yazar kimliğiyle tanınan; Federal Almanya’da ilklere imza atan, yaşamının büyük bir bölümünü göçmen kökenli Türk Toplumu’na ve eğitimine ayıran Özcan’ı anma gecesine T.C. Eski Kültür Bakanı ve yakın dostu Ercan Karakaş, Halkçı Devrimci Birliği (HDB-Berlin) Başkanı Ahmet İyidirli, HDF-Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu’ndan Sevda Boyracı, Türk Veliler Birliği’nden Kazım Aydın (TEVBB), FÖTED-Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu’ndan Berrin Alpbek, Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü Safter Çınar, Almanya Türk Toplumu (TGD) eş başkanı Gökay Sofuoğlu, Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden (SPD) yakın dostu Mechtild Rawert, yakın dostu Cengiz Gömüsay (Ertekin Özcan’ın şiirlerini seslendirdi) ve İsmail Satır ve oğlu Şafak Satır, müzisyen (bağlama sanatçısı) Ali Eba Ballı katılarak birer konuşma yaptılar, şiirler ve şarkılar seslendirdiler.

Geceye ayrıca Berlin’deki sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ADD Berlin Başkanı Olcay Başeğmez, Federal ve Eyalet Parlamentosu’nun Türk Kökenli milletvekilleri Hakan Demir ve Orkan Özdemir da katılımcılar arasındaydı.

Yakın dostu Cengiz Gömüsay, Ertekin Özcan’ın şiirlerini seslendirirken, İsmail Satır ve oğlu Şafak Satır ile bağlama sanatçısı Ali Eba Ballı sevdiği şarkıları seslendirdiler.

Anma etkinliğinde ayrıca Ertekin Özcan’ın kaleme aldığı, ancak baskısını göremediği piyasaya yeni çıkan ‘Almanya’daki Türkiye’ adlı kitabının tanıtımı da yapıldı. Haber ve Fotograflar7Hüseyin İşlek

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • kaya aydemir

    Ne komiksiniz, ölmüş insanin Arkasında Müzik esliginde Dandik Dandik Hikayeler , Ermeni Tohumu olduğunuzu bilmiyordum

    Yanıtla
    +0
    -0