‘Dördüncü Ay’ isimli oyunun prömiyeri yapılacak

‘Dördüncü Ay’ isimli oyunun prömiyeri yapılacak

ABONE OL
21:52 - 27/02/2024 21:52
‘Dördüncü Ay’ isimli oyunun prömiyeri yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Yönetmenliğini Burcu Fırat Uygur’un ve Yönetmen Yardımcılığını Ayça Deniz Koçer’in yaptığı Nazlı Tozan ve Erdal Ekiz’in oynadığı ‘Dördüncü Ay’ isimli oyunun prömiyeri 7 Mart Perşembe günü Michael-Endestr.17 Nürnberg Theater Mummpitz de seyirciyle buluşacak.

İsveçli yazar Björn Boström tarafından kaleme alınan ve İsveç`te 2002 yılında yaşanan namus, töre cinayetini konu alan oyun Almanya’da ilk kez Almanca olarak ve Türkçe üst yüz yazıyla sahnelenecek.

Oyunda, dünya çapında din, köken ya da dil ayrımı gözetmeksizin kadınlara yönelik şiddetin en çok karşılaşılanlarından biri olan, gerçek bir namus cinayetini konu almaktadır.

Oyun, siyasi nedenlerle ailesiyle birlikte Türkiye’den İsveç’e göç eden ve İsveçli bir erkekle olan ilişkisi nedeniyle babası tarafından vurularak öldürülen Fadime Şahindal’ın gerçek hikayesine dayanıyor.

Ancak oyunda cinayet abi tarafından işlenmektedir.

Tek isteği, kararlarının ve bedeninin sahibi olarak hayata devam etmek olan bu genç kadın, 25 yaşına kadar İsveç’te ailesinin öngördüğü töre ve namus kavramları ile savaşmak zorunda kalmıştır.

7 Mart`ta sahneye konulacak oyunun biletlerinin bitmesi nedeniyle, oyunu izlemek isteyenler 20 Nisan`da Loni Übler Haus veya 18 Mayıs’ta Theater Mummpitz`de Eventim üzerinden bilet alarak izleyebilirler.

Oyunun Yönetmeni Burcu Fırat Uygur kim?

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro oyunculuk mezunu. Yüksek Lisans yapmak için 2012 yılında Almanya’ya geldi. Dil eğitimini tamamladıktan sonra Ruhr Üniversitesi Sahne araştırmaları bölümünde yüksek eğitimini tamamladı. Tiyatro oyunlarını Almanya’dan Türkçe’ye çeviren Burcu Fırat Uygur, birçok festivallerde performans sanatçısı ve rejisör olarak çalıştı. Almanya’ya göçün 60.Yılı nedeniyle, ‘Misafir Bavul’ adlı oyunu Nürnberg Başkonsolosluğu ve Nürnberg Belediyesi Kültür Dairesinin sponsorluğuyla yaklaşık 500 kişilik bir seyircinin katılımıyla sahneye koymayı başardı.

ha-ber.com/İlhan BABA/NÜRNBERG

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.