Domates fiyatı Kasım ayında yüzde 38,22 arttı

02.12.2021 20:17

Antalya Toptancı Hallerinde domates fiyatı kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,25 azaldı. Antalya Ticaret Borsası (ATB), Kasım ayı Antalya…

Domates fiyatı Kasım ayında  yüzde 38,22 arttı

Antalya Toptancı Hallerinde domates fiyatı kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,25 azaldı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Kasım ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksi açıklandı.

Buna göre, kasım ayında miktar endeksleri, domateste 72, sebzede 86 ve meyvede 80 olarak, fiyat endeksleri ise domateste 217, sebzede 313 ve meyvede 369 olarak gerçekleşti.

Kasım ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste yüzde 183,20, sebzede yüzde 90,57 ve meyvede ise yüzde 1,10 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) ise domateste yüzde 38,22, sebzede yüzde 43,46 ve meyvede ise yüzde 36,17 artış yaşandı.

Miktar endekslerindeki değişimler, geçen ayların aksine Kasım ayında artış gösterirken, bu artışlar fiyat endekslerine düşüş yönünde değişimler olarak yansıdı.

Fiyat endekslerinde ise domates, geçen yılın Kasım ayına göre (yıllık) yüzde 26,25 düşüş gösterirken bu düşüş son 6 yılın en düşük ikinci Kasım ayı değişimi oldu.

Sebze fiyatları yüzde 3,1 arttı

Kasım ayı itibariyle yıllık gerçekleşmelerde sebze miktar endeksindeki yüzde 43,46’lık artışa karşılık fiyat endeksinde yüzde 3,10 artış gerçekleşti. Bu artış, son 6 yılın en düşük üçüncü Kasım ayı artışı oldu.

Meyve miktar endeksindeki yıllık yüzde 36,17’lik artışa karşılık fiyat endeksi yüzde 3,69’luk artış gösterdi.

Aylık endeks

Antalya Toptancı Hallerinde bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Kasım ayında yüzde 183,20 artarken, işlem fiyatı endeksi bir önceki aya göre yüzde 42,52’lik düşüş oldu. Bu dönemde son 3 yılın ve Kasım aylarının en yüksek miktar artışı ve en düşük fiyat düşüşü yaşandı.

Bir önceki aya göre sebze miktar ve fiyat endeksleri değişimi, Kasım ayında 2019 ve 2020 yıllarının ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Miktar endeksindeki aylık yüzde 90,57’lik artışa karşılık fiyatlar yüzde 8,51 azaldı.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Kasım ayında yüzde 1,10 artış, işlem fiyat endeksi ise yüzde 5,76 azaldı.

Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2021 yılı Kasım ayı endeks değişimleri, miktarda ve fiyatta önceki 2 yılın değişimlerine göre rekor değişimler gösterdi. Miktardaki artış, Kasım aylarının rekoru oldu. Buna karşın fiyattaki aylık değişim de nispi düşüş yönünde oldu. Kasım ayında miktardaki rekor artış, aylık fiyat değişiminde de geçmiş yılların altında bir seyre neden oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terörizme karşı durma çağrısı

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terör..

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terörizme karşı durma çağrısı

"Trump New York'taki Soruşturmada İfad..

"Trump New York'taki Soruşturmada İfade Vermek Zorunda" 
MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Destek Mesajı

MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Dest..

MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Destek Mesajı
Azerbaycan’da Yeni Basın Yasası Endişe Yaratıyor

Azerbaycanda Yeni Basın Yasası Endişe ..

Azerbaycan’da Yeni Basın Yasası Endişe Yaratıyor
Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyarısı 

Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyar..

Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyarısı 
Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yayma” Suç Olacak

Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yaym..

Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yayma” Suç Olacak