Doktorlardan muhteşem dayanışma

Doktorlardan muhteşem dayanışma

ABONE OL
13:41 - 21/04/2024 13:41
Doktorlardan muhteşem dayanışma
2

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Alman-Türk Tabipler Birliği Bavyera Derneği`nin kuruluşunun 20’inci yıl kutlaması muhteşem oldu.

Alman-Türk Tabipler Birliği Bavyera Derneği’nin kuruluşunun 20’inci yılı, Nürnberg’in lüks otellerinden biri olan Sandviç Otelde muhteşem bir balo ile kutlandı.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann, Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König ve Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci’nin himayesindeki Balo ’da himaye sahiplerinin yanı sıra, Bavyera Eski Başbakanı Günther Beckstein, Dernek Başkanı Dr. Reşit Demir, Onursal Başkan Dr. İsmail Baloğlu, Bavyera Millet vekili Barbara Regnitz, Belediye Meclis Üyesi Aynur Kır ve Cengiz Şahin. Kuzey Bavyera MÜSİAD Başkanı Haluk Dokur, kısa adı TİAD olan, Kuzey Bavyera Türk-Alman İşadamları yönetim kurulundan, Dr. Ali Aydın, Ahmet Can ile çok sayıda tanınmış şahsiyetler hazır bulundu.

E 5 ORKESTRASI RENK KATTI

Baloya ünlü müzik topluluğu, Grup E-5 Orkestrası renk katarken, etkinliği Radyo F spikeri Anje Seidel sundu.

Açılış konuşmasını yapan Tabipler Birliği Başkanı Dr. Reşit Demir, Bu harika akşamı mümkün kılan herkese derin minnettarlığını ifade ettikten sonra şunları söyledi:

KÜLTÜREL DEĞİŞİME DESTEK OLDUK.

“Doktorlar Balomuza hoş geldiniz. Bu akşam sadece Deutsch-Türkischen Medizinergesellschaft Bayern e.V.’nin 20. yıl dönümünü kutlamakla kalmıyor, aynı zamanda topluluğumuzun dikkate değer başarılarını ve derin bağlılığını da kutluyoruz.

Devam etmeden önce, onur konuklarımızı özellikle selamlamak istiyorum. Sizi bu akşam aramızda ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Varlığınız etkinliğimizi zenginleştiriyor ve bu anın önemini yansıtıyor.

Pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra bu balonun organizasyonu büyük bir meydan okumaydı. Bu yüzden şimdi burada bir araya gelip bu geceyi gönülden kutlayabildiğimiz için çok mutluyum.

Yirmi yıl önce, Türk ve Alman kökenli doktorları bir araya getirerek kültürel değişimi teşvik etmek ve Türk kökenli nüfusun entegrasyonuna yardımcı olmak amacıyla bu derneği kurduk. O zamandan beri sadece bilgilendirmekle kalmayıp aynı zamanda kültürel köprüler kurmaya da katkıda bulunan birçok tıbbi etkinlik düzenledik.”

Son zamanlarda, COVID-19 pandemisinden başlayarak şu anda artan uzman personel eksikliğine kadar önemli zorluklarla karşı karşıya kaldık. Bu zorluklar büyük ve sağlık sistemimizi güçlendirmek için hep birlikte çalışmamız hayati önem taşıyor.

Ancak bu akşam, endişelerimizi bir kenara bırakıp bir araya gelme sebebimizi ön planda tutmalıyız: Buradayız çünkü kutlamak, dans etmek ve yıllar boyunca kurduğumuz topluluğun tadını çıkarmak istiyoruz.

JOACHİM HERMANN: GÖÇMEN DOKTORLAR SIKINTIYI GİDERİYOR

Davet için teşekkür eden Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, “20 yıl önce kurulan Türk Alman Tabipler Birliği’nin bugün yaş günü. Bunun mutlaka güzel bir şekilde kutlanması gerekir. Derneğin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederim. Merkezi Nürnberg’de olan dernek Türkiye ile Almanya, Bavyera ile Türkiye arasındaki dostluğa büyük katkı sunmakta. Bunu son on yıl içerisindeki çalışmalarında net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz” dedi. Bu tür aktivitelerin ve bir araya gelmenin uyumun ilerlemesine büyük katkı sunmakta olduğunu söyleyen Herrmann, “Almanya’da hepimizin bildiği üzere büyük bir doktor sıkıntısı yaşanmakta. Alman halkının sağlık sorunuyla ilgilenecek yeterli sayıda doktor bulmakta zorlanıyoruz. İşte bu noktada göçmen kökenli ve başarılı sağlıkçıların doktor sıkıntısının ortadan kalkmasına katkıda bulunmasını çok önemsiyoruz” dedi.

MARCUS KÖNİG: BİZ BİRER NÜRNBERGLİYİZ

Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König’de Nürnberg’de çok başarılı göçmenlere sahip olduğumuz için çok mutlu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“Burada bulunan yüzlere baktığımda birbirimizi tanıdığımızı, daha önce farklı etkinliklerde bir araya geldiğimizi konuşma imkânı bulduğumuzu anlıyorum. Bu Nürnberg’in bir parçası. Biz birer Nürnbergliyiz.

Nürnberg’de yalnızca cebinde parası olan değil parası olmayan insanlar da çok iyi sağlık hizmetinden yararlanmakta. Bunu bölgemizde aktif olan çok sayıda sizlere ve göçmen uyruklu sağlık personeline borçluyuz. Buradan insanların sağlığı ile yakından ilgilenmek için bu zorlu mesleği seçtiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Uzun lafa gerek yok. Şimdi burada eğlenme vakti, dans etme vakti. Dansta bir yeriniz kırılacak diye endişeye kapılmanıza gerek yok. Çünkü etrafınız hemen müdahalede bulunacak doktorlarla dolu” dedi.

BAŞKONSOLOS CEBECİ: TABİPLER BİRLİĞİ TÜRK TOPLUMU İÇİN MÜSTESNA BİR YERE SAHİP

Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, “Bavyera Türk Alman Tabipler Birliğinin Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde Türk toplumu için oldukça müstesna bir yere sahip olduğunu dillendirerek şunları söyledi:

“Zira birlik, Türk toplumunun büyük bir gururla sahiplendiği Türk kökenli hekimler ile Alman meslektaşlarına ortak bir çatı altında toplayabilen yegâne bir platform.
Almanya ile ilişkilerimizin önemli bir unsuru da Türk toplumu Türk toplumu uzun yıllardır Almanya’nın ekonomik, siyasal, sosyal, kültürel ve pek çok alana, pek çok yaşantısına büyük katkılar sağlamaktadır.

Ne mutlu ki Türk toplumu artık içinden politikacılar, başarılı bir iş insanları, Almancayı ustaca kullanan yazarlar, bilim adamları, Almanya’yı dünya da en güzel şekilde temsil eden sporcular çıkarabilecek seviyeye ulaşmıştır. Hepimize gurur veren bu tablonun baş mimarlardan birileri de sizlersiniz. Zira verdiğiniz değerli hizmet niteliği itibariyle siz değerli doktorlarımız hem Türk toplumuna hem de Alman toplumuna en güçlü şekilde etki eden mesleği icra etmektesiniz. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır”

Konuşmaların ardından Bavyera Başbakanı Markus Söder’in başarı mesajı perdeye yansıdı.

BALOĞLUNA TEŞEKKÜR PLAKETİ

Konuşmaların sonunda Belediye Başkanı König, Türk-Alman dostluğuna katkılarından dolayı Dr. İsmail Baloğlu’na sertifika takdim etti.

LATİN DANSLARI BÜYÜLEDİ

Almanya şampiyonluğu ile birçok başarı ödülü kazanan 9-17 yaş grubundan TTC Erlangen e.V dans grubu, Latin dansları ile herkesi büyüledi ve dakikalarca alkışlandılar.

PİYONGODA ESTETİK AMELİYETİ ‘DA YER ALDI

Piyango çekilişinde ise talihliler, estetik ameliyatından THY biletlerine kadar çeşitli ikramiye kazandılar. Konuklar birbirinden leziz yemekleri tatma fırsatı buldular.

Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.