Diyarbakır’da 74 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi

09.09.2022 11:38

  Güvenlik güçlerinin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği narko-terör operasyonunda, 1 milyon 493 bin kök kenevir ile 337 bin kök skunk ele geçirildi. Diyarbakır’da Haziran…

Diyarbakır’da 74 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi

 

Güvenlik güçlerinin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği narko-terör operasyonunda, 1 milyon 493 bin kök kenevir ile 337 bin kök skunk ele geçirildi. Diyarbakır’da Haziran ayından bu yana ele geçirilen kenevir miktarı, 74 milyon 396 bin köke ulaştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Eren Abluka-34 adıyla düzenlenen operasyonların 29’uncu gününde; Diyarbakır Lice İlçesi Serince mahallesi kırsalında, önceden tespit edilen 65 ayrı noktaya baskın yapıldı. Jandarma Komando Özel Operasyon birlikleri ve güvenlik korucuları tarafından gerçekleştirilen operasyonda, esrar yapımında kullanılan 1 milyon 493 bin kök dişi Hint keneviri ele geçirildi.

Operasyonda 9 kişinin gözaltına alındığını açıklayan İçişleri Bakanlığı, şu bilgileri paylaştı; “İçişleri Bakanlığı’nca Diyarbakır’da başlatılan Eren Abluka-34 Narko Terör Operasyonları ile terör örgütünün finans kaynaklarına darbe vurulmaya devam ediliyor. Operasyonda, 1 milyon 493 bin kök kenevir bitkisi, 337 bin kök skunk bitkisi, 54 kg. toz esrar, 216 kg. kubar esrar ve 3.600 metre sulama hortumu ele geçirildi. Olayla ilgili olduğu değerlendirilen 9 şüpheli ise gözaltına alındı”

Dört ayda 74 milyon kök Kenevir yakalandı

Son yapılan operasyonla birlikte ele geçirilen kenevir miktarı, 74 milyon kökü aştı. VOA Türkçe’nin İçişleri Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, kenevir bitkisinin hasat zamanı olan Haziran ayından bu yana, 74 milyon 396 bin 693 kök kenevir, 2 milyon 994 bin 973 kök kenevirin türevi olarak bilinen skunk ile 4 ton 208 kilo esrar ele geçirildi. Operasyonlarda kenevir ekilen alanların sulanması için kullanılan 73 km hortumun bulunması da dikkat çekti. Operasyonlarda 279 kişi hakkında da işlem yapıldı.

“Uyuşturucu sınırdan girdiği anda yakalanıyor”

Öte yandan Mersin ve Nevşehir’de düzenlenen bir operasyon nedeniyle basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 135 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Operasyonun sürdüğünü vurgulayan Soylu, “Bugün toplam 87 şüpheli, yani bunlar özellikle uyuşturucu satıcıları, temin edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu ana kadar 75'i gözaltına alındı. Eş zamanlı bir şekilde şu anda Mersin'de de aynı ölçekte yaklaşık 111 şüphelinin, yine uzun zamandır devam eden bir dosyada, şu ana kadar 60 gözaltı da 'Kökünü Kurutma Operasyonu'nda Mersin'de eş zamanlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir” dedi.

Uyuşturucunun artık batı illerine gelmeden yakalandığını söyleyen Soylu,” Geçmiş yıllarda Türkiye'de yakalanan uyuşturucunun yüzde 70'i, batı illerinde yakalanırdı. Oysa son yıllarda kurduğumuz sistemle, Türkiye'de yakalanan uyuşturucunun yüzde 70'i Ağrı, Van ve Hakkâri illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye'ye doğudan girdiği andan itibaren uyuşturucu yakalanmaktadır” diye konuştu.

Soylu, 15 Temmuz darbe girişimi olduğu dönemde Türkiye'deki hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın bugün 113 bine çıktığını belirtti. Soylu, uyuşturucu nedeniyle ölenlerin sayısının 6 yılda 941’den 270’e düştüğünü de ifade etti.

VOA tarafından geçilen Diyarbakır’da 74 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Diyarbakır’da 74 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Diyarbakır’da 74 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Batı Şeria’da İsrailli Yerleşimci Sayısı 500 Bini Geçti

Batı Şeriada İsrailli Yerleşimci Sayıs..

Batı Şeria’da İsrailli Yerleşimci Sayısı 500 Bini Geçti
Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç Edildi

Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç ..

Ilhan Omar Meclis Komisyonundan İhraç Edildi
HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Ola..

HDP Cumhurbaşkanı Adayında Israrcı Olacak Mı?
Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartı..

Erken Emeklilikte “Gün” Meselesi Tartışılıyor
Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankları..

Belçika Bir İşadamına Sattığı Tankların Peşinde
Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı y..

Datça’daki kış maratonundan Avrupalı yüzücülere davet var!