Diyarbakır’da 22 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi 

15.06.2021 11:30

Geçen 7 hafta milyon 270 bin 752 kök Hint kenevirinin ele geçirildiği operasyondan 6 gün sonra, bu kez 22 milyon kök kenevir…

Diyarbakır’da 22 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi 

Geçen 7 hafta milyon 270 bin 752 kök Hint kenevirinin ele geçirildiği operasyondan 6 gün sonra, bu kez 22 milyon kök kenevir ele geçirildi. İçişleri Bakanlığı yakalanan kenevirden 520 ton esrar elde edilebileceğini açıkladı.

Son operasyonun üzerinden bir hafta geçmeden düzenlenen ikinci operasyonun adresi, yine Lice ilçesi oldu. Yalaza, Ortaç, Bağlan ve Kabakaya köyleri arasında kalan bölgede tespit edilen kenevir tarlalarına operasyon düzenlendi. Operasyonda 22 milyon kök Hint keneviri ele geçirildi. Operasyonla ilgili açıklamayı İçişleri Bakanlığı yaptı.

“Diyarbakır’da terör örgütünün finansmanına büyük darbe” başlığı ile yapılan açıklamada, “Jandarma Genel Komutanlığı, PKK terör örgütünün silahlı unsurlarını etkisiz hale getirmenin yanı sıra, terör örgütünün en büyük gelir kaynaklarından biri olan uyuşturucu ticaretinden sağladığı geliri engellemek maksadıyla narkoterör operasyonlarına da devam ediyor. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca 10-11 Haziran 2021 tarihlerinde Lice İlçesi Yalaza, Ortaç, Bağlan ve Kabakaya Mahallelerinde tespiti yapılan 344 noktada icra edilen narko-terör operasyonu sonucunda; 22 milyon kök kenevir bitkisi, 700 bin kök skunk bitkisi, 188 kg toz esrar, 2 kg kubar esrar, 10 adet su motoru, 36 bin metre sulama hortumu ele geçirildi” denildi.

İçişleri Bakanlığı yakalanan uyuşturucuyla ilgili, 225 şüpheli hakkında adli işlem başlatıldığını açıklarken “Operasyonlarda ele geçirilen 22 milyon kök kenevir bitkisinin imha edilmesi neticesinde 520 ton toz esrar elde edilmesinin önüne geçildi. Ele geçirilen kenevir bitkisinin esrara dönüştürülmesi halinde terör örgütünün 5.2 Milyar TL finans sağlaması da engellendi” bilgisini paylaştı.

Ele geçirilen kenevir, 2021 yılının ilk altı ayı içerisinde ülke genelinde tek operasyonda yakalanan en büyük miktar olarak kayıtlara geçti. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, 2020 yılı boyunca düzenledikleri uyuşturucu operasyonlarında 100 milyon kök kenevir, 55 ton 152 kilogram esrar ele geçirildi.

Son yıllarda Diyarbakır’da sık sık skunk adı verilen uyuşturucunun ele geçirilmesi de dikkat çekiyor. Skunk son 3 ya da 4 yılda Türkiye’ye giren yeni bir esrar türü. Türkiye’de bugüne kadar ele geçirilen esrar türünden farklı olarak biliniyor. Genetiği değiştirilerek üretilen bir bitki. Hibrit tohumdan elde edilen skunk bağımlılık yapan ve zararları çok fazla olan bir uyuşturucu olacak biliniyor.

VOA tarafından geçilen Diyarbakır’da 22 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Diyarbakır’da 22 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Diyarbakır’da 22 Milyon Kök Kenevir Ele Geçirildi  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

BDAJ-Berlin Yeni Yönetimini Belirledi

BDAJBerlin Yeni Yönetimini Belirledi

BDAJ-Berlin Yeni Yönetimini Belirledi
“OHAL Avukatlara Baskıyı Arttırdı”

“OHAL Avukatlara Baskıyı Arttırdı”

“OHAL Avukatlara Baskıyı Arttırdı”
Diyarbakırlı ‘Süslü Kadınlar’ Pedal Çevirdi

Diyarbakırlı ‘Süslü Kadınlar’ Pedal Çe..

Diyarbakırlı ‘Süslü Kadınlar’ Pedal Çevirdi
Erdoğan Amerikalı Yatırımcılarla Buluşacak

Erdoğan Amerikalı Yatırımcılarla Buluş..

Erdoğan Amerikalı Yatırımcılarla Buluşacak
SpaceX'in Uzay Yolcuları Dünya'ya Döndü

SpaceX'in Uzay Yolcuları Dünya'ya Döndü

SpaceX'in Uzay Yolcuları Dünya'ya Döndü