DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği’nden iftar

25.04.2022 00:09

DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği tarafından Fürth Mevlâna Camisinin yemek salonunda düzenlenen iftar programına, Türk sivil toplumun temsilcileri, Türk iş insanları, siyasetçiler,…

DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği’nden iftar

DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği tarafından Fürth Mevlâna Camisinin yemek salonunda düzenlenen iftar programına, Türk sivil toplumun temsilcileri, Türk iş insanları, siyasetçiler, akademisyenlerle birlikte çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programın açılış konuşması yapan DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Uğur Cankurt, Ramazan ayının önemine değinerek ‘DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliğine 61 Camii derneği bağlıdır. Görev süremiz içerisinde yüce Rabbimizin inayetiyle din hizmetleri yanında sosyal, gençlik ve kadın çalışmaları ile İslam din dersi, manevi rehberlik, tanıtım ve kültürel faaliyetlerde Ditib Eyalet Birliği olarak daha aktif çalışma gayreti içerisindeyiz ’dedi.

‘DİNE, DİLE, IRKA BAKMADAN YARDIMLARA DEVAM EDİLECEK’

Her alanda maddi veya manevi yardımlaşma ve dayanışma duygusunun önemli bir kültür ve insanlık olduğunu, İslam kardeşliğinden meydana gelen dayanışma ve birlikten, büyük bir kuvvet doğduğunu belirten Cankurt, DITIB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği olarak dine, dile, ırka bakmadan dünyanın dört bir köşesindeki mazlumların yanında olduklarını ve yardım etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliği içinde Almanya’da yaşayan gurbetçilerimizin bağış, zekât ve fitrelerinden oluşturulan fondan harcama yaparak 45 ülkede kumanya dağıtımı gerçekleştirmek üzere yollara çıktıklarını ve 25 farklı ülkede iyilik gönüllüleri olarak görev yaptıklarını belirten Cankurt, DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği olarak da, Din Hizmetleri Ataşesi Fuad Gökçebay dahil olmak üzere  6 kişilik bir ekip, Afrika kıtasının Kenya ülkesinde bulunan çok sayıda şehirlerde yaşayan ihtiyaç sahiplerinle özel hazırlanan kumanyalar ve Kuran-ı kerimler  dağıtarak ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürdüklerini söyledi.

PANDEMİ ÖNCESİ VE PANDEMİ SONRASI...

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, insanların pandemi sebebiyle birlik beraberlikten uzak kaldıklarını ifade ederek, bu sıcak ortam, özlenmiş bir ortamdı. Umarız bir daha böyle bir pandemi süreci yaşanmaz. Pandemi döneminde fiziki temaslar azald. Bütün dünya farklı bir dönüşümden geçti. Pandemi bize bazı şeyleri bir daha tekrarlanmayacak bir şekilde değiştirmemize yol açtı. Artık yeni bir dünyada olduğumuzu idrak etmemiz gerekir. Pandemi öncesi ve pandemi sonrası devir diye günümüz dünyasını ayırmamız gerekir. Pandemiyle birlikte dünyada dijitalleşme eğilimi daha da hız kazandı. Teknolojini daha da egemen olacağı bir yaşam süreci başladığını görmekteyiz. Bir araya gelme durumların dijital ortamlarda bir araya geleceği yeni bir dünyaya doğru gidiyoruz ’dedi.

‘RAMAZAN AYININ GÜZELLİĞİ TEMİZ AHLAKTAN İBARETTİR’

DİTİB Din Hizmetleri Ataşesi Fuad Gökçebay ise ‘pandemi sürecinin yaşattığı uzun sıkıntılardan ardından bir araya gelmenin, bir sofrada olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Oruçla yıkanan ruhlarımızın sükûnete erdiği, dostluğun, kardeşliğin pekiştiği, fakirin yoksulun halinden anlamanın eğitiminden geçtiği ramazan ayının güzelliği temiz ahlaktan ibarettir.  İslam güzel ahlaksa, bu güzel ahlakın yaşandığı ay ramazan ayıdır’ dedi.


DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliğinin Davetine, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, SPD Bavyera Milletvekili ve Genel Sekreter Arif Taşdelen, Din Hizmetler Ataşesi Fuad Gökçebay, Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş, DITIB  Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkanı Ugur Cankurt, Nürnberg Belediye Meclis üyesi Ümit Sormaz, Nürnberg Metropol Türk Toplum (tgmn)Başkanı Bülent Bayraktar, Fürth DİTİB Başkanı Refet Avcı, Nürnberg Uyum Meclis Başkanı İlhan Postaloğlu, IGMG Kuzey Bavyera Bölge Başkanı İsmail Satır, Müsiad Nürnberg Şube Başkanı Haluk Dokur, El Ele Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade, UID Bölge Başkanı Yılmaz Deliduman, UID Nürnberg Başkanı Orhan Orhan, Saadet Nürnberg Teşkilat Başkanı Musa Tamer,TİM Dernek Başkanı Kamile Erdemir ile çok sayıda sivil toplum kuruluşların temsilcileri katıldı.


ha-ber.com/İlhan Baba/Nürnberg

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi

Büyük şehirler “Kılıçdaroğlu” dedi
Ordu'nun Gülyalı ilçesinde bir kişi saldırı sonucu hayatını kaybetti

Ordunun Gülyalı ilçesinde bir kişi sal..

Ordu'nun Gülyalı ilçesinde bir kişi saldırı sonucu hayatını kaybetti
Yeşil Sol Parti ile Selahattin Demirtaş'tan

Yeşil Sol Parti ile Selahattin Demirta..

Yeşil Sol Parti ile Selahattin Demirtaş'tan "mücadeleye devam" mesajı
Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği

Biden dahil birçok ülke liderinden Erd..

Biden dahil birçok ülke liderinden Erdoğan'a seçim tebriği
“Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıkmıştır

“Halkın otoriter bir yönetimi değiştir..

“Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıkmıştır"
“Erdoğan zayıf ekonomi ve birleşik muhalefetin üstesinden geldi”

“Erdoğan zayıf ekonomi ve birleşik muh..

“Erdoğan zayıf ekonomi ve birleşik muhalefetin üstesinden geldi”