"Devletin yapacaklarını Cemevleri yerine getiriyor"

15.03.2023 19:37

Almanya‘nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde bulunan ve AABF ye bağlı Hamm ve Çevresi Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi Cemevi ( HABVKM)…

"Devletin yapacaklarını Cemevleri yerine getiriyor"

Almanya‘nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde bulunan ve AABF ye bağlı Hamm ve Çevresi Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi Cemevi ( HABVKM) üyeleriyle birlikte kahvaltı ve yıllık seçimsiz kurultayını gerçekleştirdi.

Cemevindeki toplantı Yönetim kurulu 2.Başkanı Cansel Kaplan ve Sekreter Eylem Akbaba'nın üyeleri selamlaması, depremde kaybettiklerimizlerin anısına saygı duruşu ve derneğin post dedesi İsmail Gülfırat’ın verdiği gülbang ile başladı.

 

Daha sonra Cemevi Başkanı Mehmet Akbaba geçen zaman içerisinde yapılan yıllık dernek çalışmalarını anlatırken, deprem ile ilgili olarak Cemevine yapılan bağışlarda payı olan tüm canlara teşekkür etti. Sayman Medet Acar mali durum konusunda üyeleri bilgilendirdi.

Avrupa ve Türkiye’deki Cemevleri inanılmaz güzel çalışmalar yapıyor

Daha sonra ise sırasıyla Cafer Kaplan Dede ve yönetim kurulu üyesi İmam Koçak deprem bölgesinde Cemevi adına yapılan yardımlar ve çalışmaları anlattı. Cafer dede ‘’Bölgedeki tahribat sanıldığından çok daha fazla. Halk inanılmaz bir dayanışma sergiliyor. Devletin yapması gerekenleri Cemevleri, bazı STK'lar ve halk yerine getiriyor. Özellikle Cemevlerimiz bu süreçte tam bir sosyal kurum gibi hizmet ederek insanlarımıza yardım elini uzattı. Maraş, Narlı, Pazarcık, Gölbaşı, Adıyaman'da büyük bir yıkımın olduğunu gördük. Hem AABF hem de Hamm Cemevimize yapılan bağışlar kurumsal yapılarımızın ne kadar özveri içerisinde çalıştığını ve güvenilir kurumlar olduğunu da bizlere bir kez daha göstermiş oldu.‘’ dedi.

Hızır Vakfı bölgede yardım dağıttı

Hamm’daki toplantıya katılan Hamm Cemevi üyesi olan, Bottrop’ta kurulu Hızır Vakfı başkanı Murat Durmaz’da ‘’Vakıf olarak bölgedeki insanlara tonlarca bakliyat, tıbbi malzeme, diğer ihtiyaçlar ile çadır yardımı yaptık, Diyarbakır’da, Adıyaman’da Alevi yurttaşlarla bir araya geldik. Maraş, Gaziantep ve Malatya hattına bölgedeki arkadaşlarımız aracılığıyla daha da dağıtım yapacağız. Önümüzdeki dönemde ailelerini kaybeden çocuklarla ilgili Hamm Cemevimiz ile birlikte yapacağımız projelerimiz var bunları da kamuoyuyla paylaşacağız. Gelin sizler de bir mazlumun hızırı olun. Darda zorda olan insanlara el uzatın’’ dedi.

ha-ber.com/Mehmet TANLI / Hamm

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlı..

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlık Mühimmat"
Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlunun ABD Tema..

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor
Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe D..

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek
Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor

Eski Başkan Donald Trumpın Salı Günü H..

Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor
Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den..

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşl..

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşlandırabilir"