DEĞERLI DOSTUM ERTEKİN ÖZCAN´I ANARKEN!

ABONE OL
17:17 - 30/08/2023 17:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanyalı Türklerin eşit koşullarda ve eşit haklarla yaşamaları için on yıllardır kararlılıkla mücadele eden Dr. Ertekin Özcan’ı, bugün, 30 Ağustos 2023`te kaybettik.

Dr. Ertekin Özcan, Almanyalı Türklerin, toplumun her alanında eşit haklara ulaşmaları, dışlanmamaları ve ırkçı saldırılara uğramamaları için, öncelikle örgütlenmeleri gereğini gördü. Bunun için Almanya`daki yaşamı boyunca çalıştı uğraş verdi. Bu nedenle “Almanya Türk Toplumu” `nin (TGD) kurulmasına öncülük edenler arasında bulundu. Almanya Türk Toplumu`nun 1994 de Kurucu Genel Başkanı oldu.

Almanyalı Türklerin örgütlenmelerine ilişkin doktora çalışmasını yaptı. Bu alanda Almanca Türkçe birçok yayını bulunmaktadır. Son olarak da yine bu konuda Türkçe kitabi yayına hazır durumdaydı.

Ertekin Özcan inanmış bir Sosyal Demokrattı. Kararlı bir Atatürkçüydü. Ertekin ve birçok arkadaşımızla birlikte Berlin`de 1975’te “HDB -Türkiye Halkçı Devrimci Birliği Batı-Berlin”’ örgütünü kurduk. 1976-1977 yılları arasında sosyal demokrat eğilimli “HDF-Türkiye Halkçı Devrimci Federasyonu-Avrupa’nın kuruluş çalışmalarına aktif olarak katıldı. 1977-1979’ yıllarında HDF ’nin Kurucu Genel Başkanı oldu. 1985’te Ertekin Özcan öncülüğünde “Berlin Türk Veliler Birliği kuruldu ve 1988 yılına değin bu örgütün başkanlığını yaptı.

Çok ve farklı yetenekleri olan Dr. Ertekin Özcan aynı zamanda şair, araştırmacı, politikacı ve kararlı bir mücadele insani olarak asla unutulmayacak ve kalbimizdeki yerini koruyacaktır.

Ertekin Özcan evliydi ve iki kızı bulunmaktadır. Akrabalarına, aile yakınlarına ve tüm dostlarına yürekten başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Derin bir acı ve üzüntü içindeyim!

Prof. Dr. Hakkı Keskin

30.8.2023

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.