14.2 C
Berlin
14:25 - 25/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Çin DÜNYA TÜRKİYE

Corona Virüsü 26 Can Aldı 13 Şehir Karantina Altında

Corona Virüsü 26 Can Aldı 13 Şehir Karantina Altında

 

Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan corona virüsüne bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi.

Şu ana dek Çin’de tespit edilen vaka sayısı 830’a ulaştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre hastalık nedeniyle 26 kişi de hayatını kaybetti.

Çin hükümeti, en az 13 şehri karantina altına aldı. Bu şehirlerde yaşayan en az 36 milyon Çinli’nin karantina dışına seyahat etmeleri yasaklandı. Wuhan’da Corona virüsü taşıyan hastaların tedavisi için 1000 yataklı bir hastane inşa ediliyor.

Hastalığın Wuhan’daki bir hayvan pazarından yayıldığı biliniyor. İlk anda sadece hayvanlardan insanlara bulaştığı sanılıyordu ancak daha sonra insandan insane geçtiği de anlaşıldı.

Şu ana kadar Çin dışında Tayland’da 4, Singapur’da 3, Japonya, Güney Kore ve Vietnam’da 2, Tayvan ve Amerika’da 1 vakaya rastalandı.

Dünya Sağlık Örgütü salgınla ilgili olarak Çin için acil durum ilan etti ancak dünya geneli için böyle bir duyuruda bulunmadı.

Hastalık kendisini yüksek ateş, öksürük ve nefes alma zorluğu şeklinde belli ediyor.

Hastalığın özellikle yaşlılarda tehlikeli olduğuna dikkat çekiliyor.

Hali hazırda 3 farklı araştırma grubu hastalığa karşı bir aşı geliştirmek üzere çalışıyorlar. Uzmanlar Haziran ayına kadar en az bir aşının geliştirilmesini planlıyorlar.

İlk bulgular virüsün yılanlardan insanlara geçtiği yönündeydi ancak Çin hükümeti tıbbi danışmanlarından Zhong Nanshan porsuk ve farelerden de geçmiş olabileceğini söyledi.

Hastalığın ilk ortaya çıktığı Wuhan kenti yakınında 7 milyon nüfuslu Huanggang şehrinde de toplu taşıma durduruldu, sinema tiyatro ve kafeler gibi insanların toplu olarak bulundukları mekanlar kapatıldı.

Pekin’de de Yasak Şehir’ girişler ve büyük turist gruplarına kısıtlamalar getirildi.

Şangay’daki Disney Parkı da Cumartesi günü itibariyle kapalı olacak.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede Çin’den gelen yolcuları kontrol amacıyla termal kameralarla önlemler alındı.

 

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla