Çifte Vatandaşlık şimdi çok daha yakın

23.05.2023 16:42

Almanya’da, koalisyon hükümetinin Vatandaşlık Yasası’nda reform konusunda uzlaşmaya varması başta Türkler olmak üzere tüm göçmenleri sevindirdi.

Çifte Vatandaşlık şimdi çok daha yakın

Almanya’da, koalisyon hükümetinin Vatandaşlık Yasası’nda reform konusunda uzlaşmaya varması başta Türkler olmak üzere tüm göçmenleri sevindirdi.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) - Seçim Hakkı Girişimi sözcüleri Bahattin Gemici ile Dr. Aysun Aydemir: “Yeni yasa ile göçmenlerin uyumu, siyasal ve sosyal hayata katılmaları kolaylaşacak. Şimdi hedefe çok yaklaştık.” dediler.

Almanya’da 8 Aralık 2021’de iktidara gelen Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Grüne) ve Liberal Demokrat Parti FDP hükümetinin Koalisyon Sözleşmesi’nde yer alan çifte vatandaşlık yasa tasarısı üzerinde uzlaşmaya varmalarını olumlu bulduklarını belirten KRV- Seçim Hakkı Girişimi sözcüsü eğitimci- yazar Bahattin Gemici, “Yeni yasa, göçmenlerin uyumunu ve demokratik yaşama katılımlarını kolaylaştıracak, geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacaktır.” dedi.

Yasa teklifine göre Alman vatandaşlığa geçmek için kimsenin kendi vatandaşlığını bırakmak zorunda kalmayacağını, beş yıl Almanya’da yaşayan, geçimini sağlayan, suç işlemeyen, yazılı dil sınavını başaran insanların bu haktan yararlanabileceğini belirten KRV-Seçim Hakkı Girişimi sözcüsü Bahattin Gemici, “67 yaş üstü birinci kuşak göçmenler sadece sözlü sınava tabi tutulacak, iyi uyum sağlayanlar; Almanca öğrenenler, okul ve mesleki alanda başarı gösterenler ise üç yıl sonra başvuru hakkına sahip olacaklar.” ifadesini kullandı.

GÖÇMENLERİN DEMOKRATİK YAŞAMA KATILACAK

İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in, “Biz göçmenlerin toplumsal yaşama ve demokratik yaşama katılmalarını istiyoruz. Bu bir paradigma değişikliğidir. Ancak bizim değerlerimizi kabullenmeyenlere bu hak verilmeyecek.” dediğine dikkat çeken Bahattin Gemici, “Çifte vatandaşlığın kabul edilmesiyle göçmen sorunlarının siyasi partiler tarafından dikkate alınacağını, yeni yasanın bu yaz aylarında Federal Mecliste kabul edildikten sonra Eyaletler Meclisine (Bundesrat) gönderileceğini ve burada onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceğini” söyledi.

KRV- SEÇİM HAKKI GİRİŞİMİNİN HÜKÜMETTEN TALEPLERİ

KRV- Seçim Hakkı Girişimi sözcüleri Dr. Aysun Aydemir ile Bahattin Gemici, koalisyon hükümetinden taleplerini şöyle sıraladılar:

1-Almanya’nın kalkınmasına büyük emeği geçen birinci kuşak göçmenlere hiçbir zorluk çıkarılmadan Alman vatandaşlığı verilmelidir.

2-Daha önce Alman vatandaşı olan, ancak 2000’den sonra Türk vatandaşlığına geçtikleri için vatandaşlıktan çıkarılan onbinlerce insanın mağduriyeti giderilmeli, vatandaşlık hakları iade edilmelidir.

3-Alman vatandaşlığı için yapılan başvurular 6 ay, en geç bir yıl içinde sonuca bağlanmalıdır.

4-Dil sınavı kolaylaştırılmalı, vatandaşlık başvurusunda bulunanların bu yöndeki çabaları dikkate alınmalıdır.

5-Beş yıldan fazla bu ülkede yaşayan ancak Alman vatandaşlığına geçmek istemeyen göçmenlere yerel seçimlere katılma hakkı tanınmalıdır.

6- Daha önce çalıştıkları halde işsiz kalan ve sosyal yardım alan yabancılar da vatandaşlık hakkından yararlanmalıdır.

7- Daha önce Alman vatandaşlığına geçen yurttaşlarımız hiçbir zorlukla karşılaşmadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığın alabilmelidir.

ALMANYA’DA ÇİFTE VATANDAŞLIK MÜCADELESİ

Türk sivil toplum kuruluşlarının (TSK), başta Almanya Türk Toplumu TGD’nin ve onun ilk genel başkanı Prof. Dr. Hakkı Keskin’in çifte vatandaşlık için yoğun bir kampanya başlattığını belirten Girişim sözcüsü eğitimci- yazar Bahattin Gemici, “KRV- Seçim Hakkı Girişimi olarak 75 kuruluşumuzu bir araya getirdik. Çifte vatandaşlık ve yerel seçim hakkı için mücadele ettik; bildiriler dağıttık, toplantılar düzenledik, imzalar topladık. Parti yetkilileri ile görüşmeler yaptık, milletvekillerine, bakanlara mektuplar yazdık. Radyo ve TV programlarına katıldık, basın açıklamaları yaparak konuyu gündemde tuttuk. Düsseldorf Eyalet Meclisi önünde yaptığımız mitingle, mecliste yaptığımız toplantılarla kamuoyu oluşturmayı, bu sayede çifte vatandaşlık konusunun koalisyon protokolüne girmesini sağladık. Yaklaşık otuz beş yıldır verdiğimiz mücadele sonunda hedefimize çok yaklaştık.

Bu çalışmalarımızda bize destek olan Kuzey Ren Vestfalya- Eyalet Meclisi milletvekilleri Arif Ünal, İbrahim Yetim, Volkan Baran ve SPD’nin Eyalet başbakan adayı Thomas Kutschaty’e, emeği geçen partilere, tüm kuruluşlarımıza ve yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dediler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Türk komando birliği Kosova'ya vardı

Türk komando birliği Kosovaya vardı

Türk komando birliği Kosova'ya vardı
Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi resmen başladı

Dışişlerinde Hakan Fidan dönemi resmen..

Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi resmen başladı
Enflasyonda doğalgaz etkisi

Enflasyonda doğalgaz etkisi

Enflasyonda doğalgaz etkisi
Nazım Hikmet, vefatının 60. yılında Nürnberg’de anıldı

Nazım Hikmet, vefatının 60. yılında Nü..

Nazım Hikmet, vefatının 60. yılında Nürnberg’de anıldı
Çok kültürlü Türkiye Frankfurt’ta sergileniyor

Çok kültürlü Türkiye Frankfurtta sergi..

Çok kültürlü Türkiye Frankfurt’ta sergileniyor
Sürgündeki gazetecilerin hayatını anlatan film Köln’de gösterilecek

Sürgündeki gazetecilerin hayatını anla..

Sürgündeki gazetecilerin hayatını anlatan film Köln’de gösterilecek