Çiftçiye 3 yılda 36 milyon lira enerji desteği

14.11.2021 23:51

Antalya Büyükşehir Belediyesi, son 3 yılda Antalyalı çiftçilere toplam 36 milyon lira enerji, seraların sulanması için de 22 milyon liralık yatırım ile…

Çiftçiye 3 yılda 36 milyon lira enerji desteği

Antalya Büyükşehir Belediyesi, son 3 yılda Antalyalı çiftçilere toplam 36 milyon lira enerji, seraların sulanması için de 22 milyon liralık yatırım ile sulama kanallarının bakım ve onarımı ile kapalı sulama sistemi gerçekleştirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın Türkiye genelinde örtüaltı üretimde birinci sırada yer almasına rağmen koşulların her geçen gün üreticinin aleyhine olduğunu söyledi.

Türkiye tarımının lokomotifi Antalya’da örtüaltı tarım faaliyetlerinin, tarımsal ekonomi ve yerelden kalkınma açısından son derece önemli olduğunu belirten Böcek, şunları kaydetti.

‘’Türkiye’de örtüaltı yetiştiriciliği iklim şartların uygun olması nedeniyle 1940'lı yıllarda Antalya’da kurulan seralarla başladı. Atadan, dededen gelen birikimle örtüaltı yetiştiriciliği yapan üreticilerimiz, seracılık hakkında önemli deneyimlere sahip oldu. Sadece üreticiler değil sektörle ilgili tüm bileşenler bu konuda kendini geliştirmiştir.”

Antalya’nın Türkiye genelinde örtüaltı üretimde birinci sırada yer aldığına vurgu yapan Böcek, ancak koşulların her geçen gün üreticinin aleyhine olduğunu söyledi.

-İklim değişikliğiyle tarımdaki sorunlar halkın mutfağını etkiliyor

Pandemi koşulları, iklim değişikliği, ekonomik sorunlar, gübre, yakıt, ilaç, enerji gibi maliyetlere gelen yüksek zamların üreticinin belini büktüğünü ifade eden Böcek, şöyle devam etti.

“Yaşadığımız iklim değişikliğine bağlı doğal afetler, kuraklık gibi riskler de tarım ve gıda sektörünü derinden etkiliyor. Tüm bu sorunlar doğrudan halkın mutfağına yansıyor. Sağlıklı, güvenli ve ucuz gıdanın halka ulaştırılması en temel hedeflerimizden biridir. Bu da ancak doğru tarım politikalarıyla mümkündür. Üreticinin gider maliyetlerinin düşürülmesi, tarımda istihdam sağlanması, üreticinin desteklenmesi yapılması gerekenlerin başındadır.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak “yerelden kalkınma” projelerini uygulamaya, tarım sektöründe çarkların dönmesi için tüm olanakları sunmayı çabaladıklarını anlatan Muhittin Böcek, çitçilere sulama ve enerji olmak üzere önemli destekler yaptıkları belirtti. Böcek, şunları kaydetti.

‘’Çiftçiye sulamada enerji desteği, kapalı devre sulama sistemleri, akıllı tarım uygulamaları, ekipman ve alternatif ürün desteği gibi birçok projemizi hayata geçiriyoruz. İklim krizi, kuraklık tehdidi, enerji ihtiyacını da dikkate alarak çevre dostu uygulamalar ile tarımı geleceğe taşımayı hedefliyoruz. Seradaki ürünün sulanması için 22 milyon TL yatırım ile 14 bin 833 dekar alanda, vahşi sulama sisteminden açık-kapalı devre sulamaya geçirdik. Yaklaşık on bine yakın çiftçi ailesi bu destekten yararlandı. GES santrallerimizden elde ettiğimiz enerji ile 46 sulama kooperatifi enerji ihtiyacının yüzde70’ini karşıladık. Böylece 25 bine yakın çiftçiye son 3 yılda 36 milyon TL enerji desteği verdik. Son yıllarda iklim değişikliği sebebi ile sıkça yaşadığımız doğal felaketlerde de üreticilerimizin yanındayız. Son iki yıldır başlattığımız afet desteklerimizle 1648 çiftçimize sera naylonu, çimento, demir, canlı hayvan ve yem desteğinde bulunduk.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Ekmeğe Yeni Zam Kapıda

Ekmeğe Yeni Zam Kapıda

Ekmeğe Yeni Zam Kapıda
“Ekonomimiz Erdoğan ile İmtihan Ediliyor”

“Ekonomimiz Erdoğan ile İmtihan Ediliy..

“Ekonomimiz Erdoğan ile İmtihan Ediliyor”
Çavuşoğlu ve Blinken Riga’da Görüştü

Çavuşoğlu ve Blinken Rigada Görüştü

Çavuşoğlu ve Blinken Riga’da Görüştü
Ukrayna Konusunda Rusya'ya Yaptırım Tehdidi

Ukrayna Konusunda Rusyaya Yaptırım Teh..

Ukrayna Konusunda Rusya'ya Yaptırım Tehdidi
Avrupa “Zorunlu Aşıyı

Avrupa “Zorunlu Aşıyı" Tartışıyor

Avrupa “Zorunlu Aşıyı" Tartışıyor
Almanya’daki Türk ve Kürtler’den Cem Özdemir’e Destek

Almanya’daki Türk ve Kürtler’den Cem Ö..

Almanya’daki Türk ve Kürtler’den Cem Özdemir’e Destek