23.6 C
Berlin
22:35 - 22/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ TÜRKİYE

Çevreci Komşu Kart belediyeye 7 milyon lira tasarruf sağladı

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin 4 yıl önce başladığı ve çeşitli ödüller kazandığı Çevreci Komşu Kart uygulaması ile 7 milyon lira tasarruf sağlandı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 4 yıldan fazladır uygulamaya devam edilen Çevreci Komşu Kart projesiyle bugüne kadar ilçede yaşayanlardan 14 milyon 736 bin 603 kilogram nitelikli atığın evlerden toplandığını bildirdi.

Muratpaşa’da yaşayan vatandaşların atmayıp biriktirdikleri cam, plastik, kağıt gibi atıklar karşılığında 4 milyon 672 bin 566 lira kazandığını anlatan Başkan Uysal, belediye olarak da bu Çevreci Komşu Kart uygulaması ile temizlik hizmetlerinde yıllık ortalama 7 milyon lira tasarruf sağladıklarını kaydetti.

Çevreci Komşu Kart projesinin Türkiye’nin geleceğine ve daha yaşanabilir bir dünya hedefine katkıda bulunmak için ‘Atma, biriktir, kazanalım’ çağrısıyla Nisan 2016’da pilot çalışma olarak başladığını anımsatan Ümit Uysal, şöyle devam etti.

‘’Çevreci Komşu Kart Türkiye’ye örnek proje oldu. Evlerde ayrıştırılan cam, plastik, metal ve kağıt gibi nitelikli atıklar Çevreci Komşu Kart’ta puana dönüşüyor. Yüklenen puanlarla anlaşmalı marketlerden alışveriş yapılabiliyor, sinema salonlarından bilet alınabiliyor ve hatta öğrencilere burs sağlanıyor. Çevreci Komşu Kart Projesi birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. Bugün birçok belediye tarafından da uygulanıyor. Çöplerini atmayıp biriktiren Muratpaşalılar hem aile ekonomileri için yepyeni bir kaynak yaratırken hem de Muratpaşa Belediyesi’nin de temizlik işlerine ayırdığı bütçeden tasarruf etmesini sağlıyor.’’’

Çevreci Komşu Kart projesi ile  632 bin 795 metrekare orman alanını koruyup 119 bin 114 ağacın kesilmekten kurtardığını, camın geri dönüşümüyle petrol, metalin geri dönüşümüyle demir ve kömür, plastiğin yeniden ekonomiye kazandırılmasıyla elektrikte tasarruf sağlandığını vurgulayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, şöyle devam etti.

‘’Proje kapsamında, Nisan 2016’dan bu yılın Ağustos ayı sonuna kadar olan dönemde 14 milyon 736 bin 603 kilogram nitelikli atık evlerden toplandı. Toplanan atıkların yüzde 45’ini kağıt, yüzde 33’ünü plastik, yüzde 10’unu cam ve yüzde 12’sini plastik oluşturdu. Toplanan bu atıklar karşılığında, 4 milyon 672 bin 566 lira karşılığı puan, projede aktif olarak yer alan 33 bin 950 ilçe sakinin kartlarına yüklendi.  Proje ile atık toplama ve diğer temizlik işlerinden yıllık ortalama 7 milyon lira tasarruf sağlandı.’’

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla