Çeşme hepimizin, beton olmasın

10.03.2020 22:58

Çeşme Acele Kamulaştırma bilgilendirme toplantısı Çeşme’de yapıldı. Çeşme Kent Konseyinin düzenlediği toplantıya yoğun katılım oldu. CHP İzmir Milletvekili Kani BEKO, HDP Milletvekili…

Çeşme hepimizin, beton olmasın

Çeşme Acele Kamulaştırma bilgilendirme toplantısı Çeşme’de yapıldı.

Çeşme Kent Konseyinin düzenlediği toplantıya yoğun katılım oldu. CHP İzmir Milletvekili Kani BEKO, HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, TMMOB Sözcüsü Melih Yalçın, İDT temsilcileri, İzmir Emek Platformu, EGEÇEP, İzmir Barosu, Çeşme Esnaflar Odası, Seferhisar, Urla Kent Konseyleri, tüm İzmir STK’ları toplantıda yer aldı.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran: Çeşme'ye faydalı turizm projelerine destek vereceklerini, ancak “Çeşme’nin ranta açılmasına karşı duracaklarını belirterek, eğer bir proje var ise, Bakanlık bunu Çeşme halkı ve yerel yönetimler ile planlamalı” dedi.

Tavak Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkan Yrd. Dr. Ahmet Güler ise tüm gelişmeleri içeren bir sunum yaparak, Turizm Bölgesi adı altında imara açılmak istenen 95 milyon m2 alanın %25'i golf için öngörülmüş. Bu 20 golf alanının yılda 45.000.000 litre suya ihtiyacı var. Çeşme barajı ise sadece 3 milyon metreküp, tüm Çeşmeliler hiç su kullanmasak bile sularımız sadece golf alanlarına yetmez. Bakan sadece algı yaratmaya çalışıyor. Esas niyet Emlak-Rant" dedi.


TMMOB İzmir Şubesi Dönem Sözcüsü Melih Yalçın:

Körfez geçiş projesinden bahsederek, "Yarımada’da SİT dereceleri değişti, 3’lerin bir kısmı koruma alanından çıkarıldı, 1’ler 2, 2’ler 3 yapıldı. Körfez geçiş projesi çeşme yarımadasına yeni bir İzmir kurulmasına yol açacak bir projesidir. KGP iptal oldu. Ekonomik olarak sıkıştılar, yaptıkları her şey, her şeyi paraya çevirmek. Evet, niyet okuyoruz. Nitelikli, hassas korunması gereken alanlar var. İzmir’in bahçesi bu alan. Odaları, halkın temsilcilerini, STK'ları dışarda bırakan bir yaklaşımla ilerliyorlar. Projeyi süslü sözcüklerle tanıtmaya çalışıyorlar. Bunlar doğru değil. Lütfen bizi izleyin. Bizim raporlarımızı okuyun. Bu alan birilerine peşkeş çekilmek isteniyor. 100 bin yataktan söz ediliyor, bu yataklar nereye konacak o bile belli değil. Bakan bey iki kattan fazla olmayacak diyor. Biz yerel yönetimlerden destek alamadan çeşitli davaları açtık. Bu proje dava yoluyla değil siyasetle durdurulabilir. İzmir’in tarihine dokusuna doğasına sahip çıkmak istiyorsak, siyaseti hep birlikte yapmalıyız."


Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü: "
Çeştop (Çeşme Otelciler Birliği) Başkanı Ankara’ya gitti bize bilgi bile aktarmadı, şimdi bugün İzmir’deki toplantıya giderken de ne aradı ne sordu. Biz istemezükçü değiliz, balık çiftliklerine, res betonlarına, port liman yapımı için sahil doldurulurken kimse bize sormadı. Burada yaşayan bir halk, bir döngü var. Seçilenleri var. Konseyleri var. Çağdaş yaşanabilecek bir Çeşme için bir master planımız yok. Cannes yapacaklarmış, şehri geliştirerek olabilir, yapay yollarla olmaz. Çok iyi diyalog varmış, kurumlar birlikte karar veriyormuş... biz kurum değil miyiz? Çeştop Başkanı Çeşme’de 2 saat geçiremiyormuş..."


Avukat Sinan Balcılar: İzmir Barosu'nu Temsilen

Emek ve Demokrasi platformu olarak dava süreçlerini takip ediyoruz. Hukuksal süreci sürdüreceğiz. Konu İzmir Barosu için çok büyük önem arz etmektedir. Arkasını bırakmayacağız.


Avukat Şehrazat Sehrazat Mercan:

21 yıldır İçmeler `de oturuyorum. 42 yıldır Urla’daydım. Çok taş ocağı vs. dava yoluyla durdurduk. Şimdi çok büyük bir şemsiye altında toplanmak istiyorum. 476 bin hektar orman var. Yasaya göre ancak %5’ini turizm için ayırabilirsiniz. Bu projede 15.300 ayrılıyor. Yani ayrılabileceğinin 5 katını bir proje yutuyor.

Orman, kamu arazilerini benden alacak, sınırsız intifa hakkı verecek. Siz giremeyeceksiniz Çeşme’ye. Kıyılar, deniz, ormanlar elimizden gidecek. Germiyan’da orman köylerine orman arazi sini boşaltın diye yazılar göndermeye başladılar.

Belediye başkanlarım, kanundan gelen yetkilerinizi kullanın, planlama yetkiniz için dava açın. 18 kurumun plan yapma yetkisi var.


İzmir Düşünce Topluluğu (İDT) İbrahim Akın :

Yeni bir rejim inşa etmeye çalışıyorlar ve çeşme bunun için kullanılıyor. Karadeniz’de de bir kamulaştırma / özelleştirme var, başka yerlerde de... Bakan aslında atanmış biri. Bakanla veya başka biriyle kurulacak ilişki bizi bir yere götürmez. Haklarımızı, hukukun bize elverdiğini kullanmak zorundayız. İyiliği örgütleyip umudu büyütelim.

Egeçep Dönem Eşbaşkanı Prof.Dr. Ali Osman Karababa :(emekli akademisyen, çevre sağlığı)

Endüstriyel olan her şey doğaya zararlıdır. Çeşme’de yeterli turizm altyapısı zaten var. Kapasitenin yıla yapılması ve iyi kullanılması yeterli. Yeni alan açmadan Ekolojik alanları korumak çok iyi olur. İzmir, çeşme ciddi bir saldırı altında. Buna karşı çıkmalıyız.

Sosyolog ve İDT Üyesi Dr. Engin Önen : Çeşme Germiyanlı'yım Bakan Büyükşehir Belediye Başkanı'na, Çeşme Belediye Başkanına bilgi verecekmiş. Geç bir bilgilendirme olmasının yanı sıra, bu bilgi vermek değil, tebliğ etmektir.

Mallarımız Değerlenmesin mi? Diyenler var. Alaçatı yerel kalkınma turizm projesine yıllar önce dünya kadar hazine arazisi tahsis edildi, Alaçatı ise orda yok.

Turizm gelişecek diyorlar. Proje turizme karşı. Yarımada’da 3 antik kent var, 1 müze yok. Kütüphane yok.

ha-ber.com/Çeşme

Yorumlar