Cemevinde ‘Asimilasyon kıskacında Alevilik’ ele alındı

Cemevinde ‘Asimilasyon kıskacında Alevilik’ ele alındı

ABONE OL
22:49 - 10/10/2022 22:49
Cemevinde ‘Asimilasyon kıskacında Alevilik’ ele alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Berlin Alevi Toplumu (BAT) Cemevi tarafından organize edilen ve ‘Asimilasyon kıskacında Alevilik’ başlığını taşıyan panelde tarihten günümüze Aleviler üzerindeki asimilasyon politikaları ele alındı. Panelin ardından usta müzisyenlerin katıldığı bir konser etkinliği gerçekleştirildi.

Dün, BAT Ana salonunda düzenlenen ve Cemevi Yönetim, İnanç, Kadın ve diğer kurul temsilcileri ile çok sayıda kişinin katıldığı panelde konuşmacı olarak araştırmacı yazarlar; Piri Er Dede, Haydar Buga Dede, Haydar Selçuk katıldı. Moderatörlüğünü BAT-İnanç Kurulundan Metin Mat Dede’nin yaptığı panelin açılış ve selamlama konuşmasını Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yüksel Özdemir yaptı. Selamlama konuşmasının ardından konukları Metin Mat Dede tanıttı.

Söz alan araştırmacı yazarlar Piri Er ve Haydar Buga, yaptığı konuşmada, Alevilere yönelik katliam ve asimilasyon başlıklarına, Osmanlı döneminden cumhuriyetin kuruluş yıllarına ve buradan günümüzdeki son güncel tartışmalara verdiği tarihsel kaynaklar ile sosyolojik, politik analizlerle dikkat çekti.

Er ve Buga, Alevlerin üzerinde Osmanlıdan günümüze asimilasyon politikalarının eksik olmadığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurulacağını açıkladığı açıklanan “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevleri Bakanlığı”nın da bu asimilasyonun politikalarının bir parçası olduğunun altını çizerek Alevilerin bu tehlikeli politikalara karşı ‘Uyanık’ olması ve buna karşı ‘Birlik’ içinde adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Er ve Buga’nın ardından söz alan araştırmacı Haydar Selçuk ise; yaptığı saha çalışmaları ve son yıllarda Türkiye’de alevi kurumları, ocakları, Alevi köyleri ve çocuk-genç bireyleri üzerindeki asimilasyon çalışmalarının izlerini ve Türkiye Cumhuriyeti içinde Türkçü-İslamcı siyasi yapılar ve iktidar ile ortaklaşa çalışan Alevi kurum ve şahıslarına yönelik görsel sunumlu kaynaklarla bir konuşma yaparak Alevilere yönelik asimilasyon tehlikesinin hangi boyutta olduğunu dikkat çekti.

Yapılan konuşmaların ardından panel soru-cevap bölümü ile son buldu.

Panel’in ardından ise bir konser etkinliği düzenlendi. Aralarında Gülseven Medar, Engin ve Ümit Arslan, Veli Şahin ile Haydar Selçuk gibi müzisyenlerin yer aldığı konser etkinliğinde; Kurmanci-Zazaki ve Türkçe Batıni Alevi deyiş ve türküleri seslendirildi.

 

Haber: BAT-Cemevi Basın Ofisi

Fotoğraflar: Ulaş Yunus Tosun

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.