Bulgaristan'daki protestolar ihracatta sıkıntı yaratacak

05.08.2020 08:23

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya Bulgaristan'da protestocuların Türkiye'den Avrupa'ya transit geçişi sağlayan Kaptan Andreevo Gümrük kapısı alanının işgal edilmesi nedeniyle geçişlere kapatıldı. Avrupa'ya yaş meyve…

Bulgaristan'daki protestolar ihracatta sıkıntı yaratacak
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Bulgaristan'da protestocuların Türkiye'den Avrupa'ya transit geçişi sağlayan Kaptan Andreevo Gümrük kapısı alanının işgal edilmesi nedeniyle geçişlere kapatıldı. Avrupa'ya yaş meyve sebze taşıyan TIR'lar Türkiye ve Bulgaristan tarafından kuyruk oluşturmaya başladı.

Edinilen bilgilere göre, koronavirüs salgını nedeniyle hükümet aleyhine başlayan protesto gösterileri Bulgaristan'ın önemli kentlerine de sıçradı. Göstericilerin, Türkiye'den Avrupa'ya transit geçişi sağlayan Kaptan Andreevo Gümrük kapısının bulunduğu alanı da işgal ettiği öğrenildi.

Bu nedenle Bulgar güvenlik güçleri Kaptan Andreevo Gümrük kapısında araç giriş çıkışını durdurdu.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) önceki dönem yönetim Kurulu üyesi ve Erbeyler Tarım Lojistik, Gıda Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi sahibi Bahadır Erdoğan, gösteriler nedeniyle araç giriş çıkışı durdurulan Kaptan Andreevo Gümrük kapısın her iki ülke tarafında TIR kuyrukları oluşmaya başladığını belirtti.

Kendi şirketine ait 4-5 adet yaş meyve sebze TIR'ı da olmak üzere Avrupa ülkelerine yaş meyve taşıyan onlarca TIR'ın kuyruk oluşturduğunu kaydetti. Bahadır Erdoğan, Kaptan Andreevo Gümrük kapısının güvenli şekilde açılması için Türk ve Bulgar yetkililerin büyük çaba harcadığını belirtti. Erdoğan, ''Bulgaristan'daki gösterilerin devam etmesi ve gümrük kapsının kapalı olması halinde Türk ihracatının olaylardan olumsuz etkilenebilir. Komşu ülkedeki gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz'' dedi.

 

Yorumlar