23.8 C
Berlin
20:12 - 21/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
TÜRKİYE

BUGÜN GÜNLERDEN 12 EYLÜL!

Alpay’ın şarkısı, “Eylül’de gel” 12 Eylül darbesi, Öğrencilik yıllarım, Sınıf arkadaşlarım, duvarlarda silinmiş duvar yazıları, kaybettiğim sevdiklerim, kayıplarım, derin bir hüzün kaplar beni eylül ayı geldiğinde.  Tüm bu karmakarışık duyguları bir arada yaşarım eylül ayında.

 EYLÜL AYI, HÜZÜN AYI!

Eylül ayını hiç sevmem. Bana geçmişin olumsuz derin izlerini anımsatır. Eylül ayı gurbetle ilk yüzleştiğim aydır. Evden kopuşumun gerçekleştiği ilk aydır.

Eylül acı, sıkıntılarımı ve ayrılıkları yaşadığım aydır. Eylül ayı gözyaşlarımla sulanmış bir aydır Bir de bana darbe izlerini, Rap! Rap pa da Rap! askeri darbe esnasında askerlerin postallarının çıkardığı sesleri. Cem Karaca’nın, “Raptiye Rap Rap” isimli şarkısında söylediği gibi. Rap rap asker postallarının seslerini ve idamları anımsatır. Gencecik insanların cezaevlerine dolduruluşlarını hatırlatır bana.

12 Eylül ruhumun derinliklerinde acı bir izdir. Yine aylardan Eylül ve Eylül’ün 12’si. Ve ben içimde tarif edilmez bir sıkıntıyla yüz yüzeyim. Dedim ya, Eylül ayını hiç sevmem!

SAĞIR SESSİZLİK

Geceye sağır bir sessizlik hakim,

 yüreğimde tarif edilmez bir sıkıntı.

Çocukluğumun pusulu resimleri geliyor gözümün önūne,

 Bir yerlerde ise kuşların kanat çırpınışları...”

Ali Akdemir

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla