DOLAR

32,2525

0.15%
EURO

34,9818

0.33%
ALTIN(gr)

2.418,92

0,39%
BİST 100

10676.65

0,39%
“Bu yıl harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde kesintiler yapacağız”

“Bu yıl harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde kesintiler yapacağız”

ABONE OL
23:12 - 18/04/2024 23:12
“Bu yıl harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde kesintiler yapacağız”
2

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

WASHINGTON —

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’nin başkenti Washington’da Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Türkiye: Değişken Küresel Ekonomide İleriye Doğru Gitmek” başlıklı etkinlikte konuştu.

Şimşek, geçen yıl ekonomi politikasında yapılan ayarlamaların çoğunun, depremin yarattığı mali yükten kaynaklı olarak vergi artışları ve gelirlerle ilgili olduğunu, bu yılsa harcamaların kontrolüne ve kesintilerine öncelik vereceklerini söyledi.

Paranın nerelere harcanacağı konusunda, en çok verimlilik getirecek alanlara öncelik verdiklerini kaydeden Mehmet Şimşek, “İnsanlar bizden harcamaları kontrol etmemizi bekliyor ve bunu yerine getireceğiz. Harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde de kesintiler yapacağız” dedi.

“En büyük zorluk yüksek enflasyon”

Türk ekonomisinin önündeki zorluklarla ilgili bir soru üzerine Şimşek, ülke içinde karşı karşıya oldukları en büyük zorluğun yüksek enflasyon olduğunu belirterek, “Bu nedenle fiyat istikrarını sağlamak, enflasyonu tek haneye geri döndürmek en önemli önceliğimiz” yanıtını verdi.

6 Şubat depremlerinin bütçede büyük bir açık yarattığına dikkat çeken Şimşek, dolayısıyla mali durumun iyileştirilmesi ve mali disiplinin yeniden sağlanmasının, diğer bir önemli hedef olduğunu vurguladı.

Yapısal sorunların Türkiye’ye özgü olmadığına, başka ülkelerin de benzer süreçlerden geçtiğine işaret eden Şimşek, uyguladıkları kapsamlı ekonomik program sayesinde rekabetçiliği güçlendirme, verimliliği arttırma, iklim değişikliğiyle mücadele ve dijital dönüşüm gibi adımları hayata geçirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Küresel borçlanmanın önemli bir sorun olduğunu, Türkiye’nin bu alanda nispeten iyi bir konumda bulunduğunu ifade eden Şimşek, “Ancak içeride, fiyat istikrarı bir numaralı zorluk” dedi.

“Ekonomi politikalarında bir rota düzeltmesi gerektiği açık”

Türkiye’de yürütülen reform programıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar partisinin galip geldiği geçen yılki genel seçimlerin ardından, ekonomi politikalarında bir “rota düzeltmesi gerektiğinin açık olduğunu” belirtti.

Şimşek, bu nedenle yeni bir ekip ve yeni bir programı oluşturmaya başladıklarını, 3 yıllık kapsamlı bir ekonomik program açıkladıklarını anlattı.

Şimşek, bu programın üç ayağı olduğunu belirterek, bunları “para politikasının normalizasyonu, mali durumun iyileştirilmesi ve yapısal reformlar” olarak sıraladı.

Bakan Şimşek, kaynakları daha verimli alanlara yönlendirmek, büyüme potansiyelini daha yüksek seviyede verimlilikle geliştirmek ve ekonomiyi daha rekabetçi hale getirmek istediklerini vurguladı.

“Türkiye uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandı”

Şimşek, Türkiye’de yatırım ortamının nasıl bir değişim gösterdiğine ilişkin bir soru üzerine, sağlam politikalar ve yapısal reformların birlikte uygulanmasının, yatırımcıların güvenini yeniden kazanmaya katkıda bulunduğunu söyledi.

Şimşek, “Geçen yıl, ekonomik programın sürekliliğiyle ilgili çok sayıda soru geliyordu. Son birkaç günde yaptığımı görüşmelerde bu sorular artık sorulmadı. Sorular artık makro ekonomik konularla ilgiliydi” dedi.

Türkiye’nin uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandığını ifade eden Şimşek, iki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun ülkenin puanını yükselttiğini hatırlatarak, tüm bunların “doğru yolda” olduklarını gösterdiğini kaydetti.

Şimdi toplumu ikna etmeleri gerektiğini ve bunun için zamana ihtiyaçları olduğunu belirten Şimşek, halkın son 12 ayın verilerini yansıtan yıllık enflasyona, piyasaların ise gelecek 12 ayda neler olacağına odaklandığına dikkat çekti; bu süre zarfında enflasyon beklentisinin yüzde 30’ların ortaları olduğunu söyledi.

“Enflasyon hedefi iddialı ama başarılabilir”

Şimşek, “Programımız, enflasyonun bu yıl yüzde 36, gelecek yıl yüzde 14 ve 2026’da da tek hanelerde olmasını öngörüyor” dedi ve bunun “iddialı ama başarılabilir bir hedef” olarak gördüklerini kaydetti.

Bakan Şimşek, “İlerleme var ama bu ilerlemeyi göstermek için zaman gerekiyor” ifadesini kullandı.

“Merkez Bankası’nın bağımsızlığı” vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir katılımcının, “parasal sıkılaşmanın bitip bitmediğine” ilişkin sorusunu, “Bir maliye bakanının para politikası duruşuyla ilgili yorum yapması uygun düşmez. Ekonomist olarak elbette kendime ait görüşlerim var ama bunları dile getirmem uygun olmaz. Bunu Merkez Bankası Başkanı’na sormalısınız” diye yanıtladı.

Şimşek, sunucunun “Yani Merkez Bankası’nın bağımsızlığına saygı gösteriyorsunuz, öyle mi?” şeklindeki sorusuna da, “Kesinlikle” yanıtını verdi.

VOA tarafından geçilen “Bu yıl harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde kesintiler yapacağız” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Bu yıl harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde kesintiler yapacağız” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Bu yıl harcamaları kontrol edeceğiz ve mümkün olduğu ölçüde kesintiler yapacağız” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.