Brüksel’de Ukrayna Gündemli Üç Zirve

24.03.2022 10:23

  Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, NATO liderleri bugün Rusya’ya yönelik kısa ve uzun vadeli tepkilerle yaptırımları görüşmek üzere toplanıyor. NATO…

Brüksel’de Ukrayna Gündemli Üç Zirve

 

Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, NATO liderleri bugün Rusya’ya yönelik kısa ve uzun vadeli tepkilerle yaptırımları görüşmek üzere toplanıyor.

NATO zirvesinin yanı sıra Brüksel bugün ayrıca, G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirvelerine de ev sahipliği yapıyor.

ABD Başkanı Joe Biden ise NATO zirvesinin yanı sıra, G7 ve AB zirvesine de katılacak. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Geçen ay boyunca gördüğümüz birlik ve kararlılık devam edecek” dedi.

ABD’nin zirveler çerçevesinde özellikle Rus oligarklara ve varlıklarına yönelik yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor.

NATO Zirvesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor. Erdoğan zirve kapsamında ilk görüşmesini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptı.

Erdoğan'ın Biden'la görüşmesi ise belirsizliğini koruyor. Jake Sullivan, “Başkan Biden’ın takviminde Türkiye Cumhurbaşkanı’yla görüşme şu anda yok ama yine de görüşebilirler” açıklamasında bulunmuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de dün yaptığı açıklamada, ittifakın Doğu Avrupa’daki güçlerini Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’ya 4 yeni muharebe grubu konuşlandırarak kuvvetlendireceğini söyledi. Stoltenberg “Liderlerin NATO’nun duruşunu tüm alanlarda güçlendirme yönünde mutabık kalmalarını bekliyorum” dedi.

Bu arada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin de NATO zirvesine video konferansla bağlanarak, liderlere seslenmesi bekleniyor. Zelenski zirve öncesi yayınladığı video mesajında, NATO üyelerinden ülkesine silah gönderilmesi de dahil, “etkin ve sınırsız destek” talep etti.

Zelenski konuşmasında, tüm dünyadaki halklara, savaşın sona erdirilmesini talep etmek için sokaklara dökülmeleri çağrısında bulunarak
“Ofislerinizden, evlerinizden, okullarınızdan, üniversitelerinizden barış adına, Ukrayna’yı, özgürlüğü, yaşamı desteklemek için çıkın” diye konuştu.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna işgaline başlamasından bu yana BM verilerine göre, ülkeyi 3 milyon 600 binden fazla kişi terketti.

VOA tarafından geçilen Brüksel’de Ukrayna Gündemli Üç Zirve haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Brüksel’de Ukrayna Gündemli Üç Zirve haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Brüksel’de Ukrayna Gündemli Üç Zirve haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATOdaki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri
Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarkada Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı
ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu

ABDde Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal O..

ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu
ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABDde Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu