7.6 C
Berlin
16:07 - 28/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA

*** Bonn Boğaziçi 2008 Festivali başladı


BONN’DA BOĞAZİÇİ FESTİVALİ 

Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen "Bienal Bonn 2008 Boğaziçi Festivali" başladı.
Bienal Bonn 2008’de Türk çağdaş tiyatrosu, dansı, müziği, edebiyatı, filmi ve sanatı tanıtılacak


livanelizicintro.jpgBonn’da 22 Hazirana kadar sürecek festivalde, 12 tiyatro oyunu, 7 dans gösterisi, 5 edebiyat akşamı, 6 konser, 4 eğlence ve bunların yanı sıra birçok film gösterimi, sergi ve panel düzenlenecek.
Bonn Opera Evinde yapılan açılışta Bonn Belediye Başkanı Helmut Josten ile birlikte konuşma yapan Zülfü Livaneli, kısa süre önce vefat eden ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un cenazesine gitmek istediğini, ancak söz verdiği için bu açılışa katıldığını söyledi.
Livaneli, Türkiye’nin doğuya değil her zaman batıya yöneldiğini belirterek, "Beethoven’in kenti olan Bonn’a geldiğim için heyecanlıyım. Beethoven uyansa şu günlerde operaları, tiyatroları gezse ve tüm Türkleri görse acaba ne derdi? Bir ülkenin kendi ruhunu anlatması kolay bir şey değil" diye konuştu.

"TÜRKİYE AVRUPA’YA RENK KATAR!"

Festival sorumlusu Stephen Kopetzky ise Türkiye’yi, Avrupa’ya renk katacağını düşündüğü için festivale davet etme kararı aldıklarını belirterek, "New York’u 2004 yılında, Hindistan’ı da 2006 yılında başarıyla tanıttık. Bienal Bonn Festivali’nde 2008’de Türkiye’ye yer verdik. Bu etkinliği hazırlamak için Türkiye’ye 7 defa gittim ve devlet tiyatrolarını teker teker gezip, en iyi oyunları buraya davet ettim" dedi.
Anadolu Ajansı

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla