“Blinken’a Gazze’deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik”

“Blinken’a Gazze’deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik”

ABONE OL
12:51 - 19/11/2023 12:51
“Blinken’a Gazze’deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan El Cezire kanalına verdiği demeçte, Türkiye ile ABD’nin Gazze’de ateşkes konusunda tutumunun farklı olduğunu söyledi.

Batı’yı ve ABD’yi “Gazze’de yaşananlara sessiz kalmakla” eleştiren Fidan, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken’ın bu ay başındaki Türkiye ziyareti sırasında kendisiyle yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Fidan, “Bizim durduğumuz yer esas itibarıyla şöyle: Biz bu zulmün durması için bir an önce bir ateşkesin hayata geçmesini ve yardımların kesintisiz olarak içeriye sokulmasını istiyoruz. Özellikle Gazze’deki nüfusun tehcir edilerek başka yerlere gönderilmesi konusunun bir politika olmasını kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik. Bizim Amerikalılarla anlaşamadığımız konu şu; onlar ateşkes konusunda kesinlikle İsrail’i destekler pozisyondalar, ateşkesi istemiyorlar. Ama insani ateşkes konusunda bir noktaya gidebildiğimizi düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Fidan ayrıca, Türkiye’nin Gazze ile ilgili ortak bir platform oluşturmaya çalıştığını dile getirerek, “Birinci aşamada Gazze’ye ve Filistin’e komşu olan İslam dünyası ve Arap dünyası üyelerinin ortak alanı olan İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği’yle ortak platform oluşturmaya başlayıp buradaki konsolidasyonun gerçekleştirilmesinden sonra Latin Amerika, Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler’in geri kalan ülkeleriyle de bir geniş dayanışma platformu oluşturma yolunda bütün adımları atacağız” diye konuştu.

Türkiye’nin iki devletli çözümden yana olduğunu vurgulayan Hakan Fidan, Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etmediklerini de yineledi.

VOA tarafından geçilen “Blinken’a Gazze’deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Blinken’a Gazze’deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Blinken’a Gazze’deki nüfusun tehcir edilmesini kesinlikle kabul etmediğimizi söyledik” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.