“Bizim adayımız Nancy!”

“Bizim adayımız Nancy!”

ABONE OL
22:38 - 27/09/2023 22:38
“Bizim adayımız Nancy!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’daki “azınlıklar” dan Nancy Faeser’e seçim desteği: “Bizim adayımız Nancy!”

Frankfurt ve çevresinde yaşayan ve kökenleri ya da tercihleri itibarıyla “azınlıklık” olarak da görülebilen çok sayıda aktivist, yayınladıkları bir ortak açıklamayla 8 Ekim’deki Hessen seçimine “Eyalet Başbakan Adayı” olarak giren Nancy Faeser’de destek çıktılar.

Sözcülüğünü sağ teröristlerin saldırıları sonucu yaşamını yitiren birçok kişinin ailesini temsil eden, kendisi de sağ terör örgütlerine hedef olan Frankfurt Barosu avukatlarından Seda Başay Yıldız’ın yaptığı girişimin söz konusu desteği açıklamak için yaptıkları toplantıya katılan Faeser, Almanya’nın şu anda karşı Fa eser olduğu en büyük tehlikenin “aşırı sağ” olduğu görüşünü tekrarladı. Aynı zamanda Federal İçişleri Bakanı olarak görevini sürdüren sosyal demokrat politikacı “Almanya’da demokrasiyi korumak için mücadele etmeliyiz. Bunu yapmak zorunda olmamız çok üzücü bir durum!” dedi.

“Tavrımızı gösterelim! Nancy Faeser için bizler!” başlıklı ortak çağrıyla Faeser’e destek çıkan aktivistlerin Faeser’le birlikte gerçekleştirdikleri basın toplantısı Frankfurt şehir merkezindeki “Cafe Roseli”de gerçekleştirildi.

Toplantıya bildiriye imzasın atanlardan Seda Başay-Yıldız ve Turgut Yüksel’in yanı sıra, Hessen eski Eyalet Milletvekili Mürvet Öztürk, Frankfurt Barosu Avukatlarından Gönül Halat-Meç, Frankfurt Yahudi Müzesi yöneticilerinden Dr. Türkan Kanbıçak, Afrika kökenli göçmenleri temsilen Dr. Mariame Racine Sow, gastronom Badia Ouahi, komedyen Babsi Heart ile gönüllü itfaiyeci, gençlik örgütü Jugendring’den Julien Chamboncel katıldı.

Turgut Yüksel tarafından imzaya açılan ortak bildirinin, toplantıya katılamayan diğer ilk imzacıları ise şöyle:

Dr. Cihan Çelik (Darmstadt Hastanesi Covid İstasyonu Baştabibi), Atilla Karabörklü (Hessen Türk Toplumu Başkanı), Ajla Kurtoviç (Hanau katliamında yaşamını yitiren Hamza Kurtoviç’in kız kardeşi), İhsan Dilber (AABF Hessen Bölge Temsilciliği Başkanı, sendikacı), Thomas Papadopoulos (SPD – Hochtaunus Bölgesi Meclisi üyesi), Roland Frichkorn (Sportkreis Frankfurt Başkanı), Bernd Reisig (Frankfurt’un ikinci büyük futbol kulübü FSV-Frankfurt’un eski yöneticilerinden), Manuel Campos (IG Metall sendikası eski yöneticilerinden)…

Başta Başay-Yıldız ve Yüksel olmak üzere basın toplantısında söz alanlar destekçiler, “Nancy Feaser’in uzun zamandan beri aşırı sağ, ırkçılık, yabancı düşmanlığı alanında samimiyetle ve kararlılıkla mücadele eden bir politikacı olduğunu, sağ teröre hedef olanlarla ve yakınlarıyla her zaman ve sürekli dayanışma içinde olduğuna işaret ederek, “O’nun 8 Ekim’deki seçimde Hessen Başbakanı olmasını istiyoruz!” dediler.

Ortak bildirinin sosyal medyada yayınlandığını belirten Milletvekili Turgut Yüksel, girişime destek vermek isteyenlerin orada yayınlanan e-mail adresi üzerinden ([email protected]) kendileriyle bağlantıya geçebileceğini açıkladı.

ha-ber.com/Gürsel Köksal/Frankfurt

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.