"BioNTech Aşısında İki Doz Arasındaki İdeal Süre 8 Hafta"

23.07.2021 16:06

  Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Corona virüsü aşısında birinci ve ikinci doz arasındaki sürenin uzamasının daha fazla antikor üretimini sağladığı belirlendi. İngiltere’deki Oxford…

"BioNTech Aşısında İki Doz Arasındaki İdeal Süre 8 Hafta"

 

Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Corona virüsü aşısında birinci ve ikinci doz arasındaki sürenin uzamasının daha fazla antikor üretimini sağladığı belirlendi. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmaya göre iki doz arasındaki süre kısa olduğunda aşının koruyuculuğu azalıyor. Özellikle son dönemde dünyada etkili olmaya başlayan Delta varyantına karşı koruma sağlanması için de iki dozun da yapılmış olması gerekiyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar tek dozun Delta varyantına karşı korumada yetersiz kaldığını ilk dozun ardından zayıf kaldığını belirtti.

Oxford Üniversitesi uzmanlarının yaptıkları çalışmaya göre Pfizer-BioNTech aşısının iki dozu arasındaki süre uzatıldığında aşının koruyuculuğunun iki katına çıktığı belirlendi. Corona virüsüne karşı sadece antikor değil T hücrelerinin de büyük öneme sahip olduğuna dikkat çeken uzmanlar, iki doz arasındaki sürenin uzatılması halinde T hücreleri seviyesinin de 1,6 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

Araştırmada yer alan uzmanlardan biri olan Susanna Dunachie, iki dozun arasında olması gereken ideal sürenin eldeki verilere göre 8 hafta olması gerektiğini söyledi.

İngiltere, daha önce iki doz Pfizer-BioNTech aşısı arasındaki süreyi 12 hafta olarak açıklamış ardından 8 haftaya düşürmüştü.

Türkiye’de de son olarak alınan bir kararla BioNTech aşısı yaptıranlar için iki doz arasındaki süre 3 haftaya kadar indirildi. Halen Türkiye’de Çin Sinovac ve Alman BioNTech aşıları yapılıyor. Bilim Kurulu kararıyla bu aşılar 3 hafta arayla uygulanıyor.

VOA tarafından geçilen "BioNTech Aşısında İki Doz Arasındaki İdeal Süre 8 Hafta" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "BioNTech Aşısında İki Doz Arasındaki İdeal Süre 8 Hafta" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "BioNTech Aşısında İki Doz Arasındaki İdeal Süre 8 Hafta" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

CDC'den Takviye Dozlara Yeşil Işık

CDCden Takviye Dozlara Yeşil Işık

CDC'den Takviye Dozlara Yeşil Işık
Fransa'da Seçim Tartışmasına

Fransa'da Seçim Tartışmasına "Göç ve İ..

Fransa'da Seçim Tartışmasına "Göç ve İslam" Damgası

"ABD'yle Çok Daha Farklı Konumda Olmam..

"ABD'yle Çok Daha Farklı Konumda Olmamız Gerekir"
Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl Karşılıyor?

Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl ..

Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl Karşılıyor?
Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi?

Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi

Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi?