Berlin’de ‘Yunus’un izinde’

22.11.2022 12:37

Yunus Emre Enstitüsünün Yunus’un dünya görüşünü müzik ile harmanladığı “Yunus’un İzinde” program serisi, yurt dışında yaşayan Türkler tarafından yoğun ilgi görüyor. Enstitü…

Berlin’de ‘Yunus’un izinde’

Yunus Emre Enstitüsünün Yunus’un dünya görüşünü müzik ile harmanladığı “Yunus’un İzinde” program serisi, yurt dışında yaşayan Türkler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Enstitü tarafından ilk olarak Köln ve Amsterdam şehirlerinde düzenlenmeye başlayan serinin yeni durakları Varşova ve Berlin oldu.

19 Kasım 2022 tarihinde Varşova’da Belotto Otelde gerçekleştirilen şiir ve müzik dinletisinin yer aldığı programda televizyon Programcısı ve Yazar Serdar Tuncer’e Bosna Hersekli Sanatçı Zeyd Şoto eşlik etti.

Serdar Tuncer tarafından Yunus Emre’nin düşünce dünyasının ele alındığı programa Polonya’da yaşayan Türkler, yerel kurum ile kuruluşların temsilcileri, Polonyalı sanatseverler ve davetliler olmak üzere 250’ye yakın kişi katıldı.

Yunus’un Dizeleri Müzik ile Buluştu

Programda Serdar Tuncer, “Gönüller Yapmaya Geldim”, “Gel Gör Beni”, “Bir Kez Gönül Yıktın İse”, “Aşkın Aldı Benden Beni”, “Miskinlikte Buldular” başta olmak üzere Yunus Emre’nin felsefesinin derinliğini yansıtan çok sayıda eser seslendirerek davetlilere unutulmaz anlar yaşattı.

Yunus Emre’nin Benzersiz Dizeleri Batı Avrupa’da Yankılanmaya Devam Ediyor

Varşova’da gerçekleştirilen programın ardından 20 Kasım 2022 tarihinde Berlin’de Gloria Event Saal adlı etkinlik salonunda “Yunus’un İzinde” programı gerçekleştirildi.

Serdar Tuncer’in sunumu ve Bosna Hersekli sanatçı Zejd Soto’nun yorumuyla, Yunus’un hoşgörüyü ve insani değerleri en veciz biçimde ifade ettiği şiir ve ilahileri, Türk ve Alman davetlilerin beğenisine sunuldu.

Tuncer, Yunus’un “Yunus olma” yolculuğundan ve hayatından kesitlere yer verdiği sunumunda, “Yunus’un çağrısına gönül verebilseydik insanların birbirleri ile hukukları daha iyi olacaktı, savaşlar olmayacaktı. Nerede ne eksik varsa o da aşksızlıktan.” ifadesini kullandı.

Yurt Dışında Yaşayan Türkler Yunus’un İzinde Bir Araya Geliyor

Yunus Emre’nin insanoğlunun barış ve ortak değerler etrafında birlikte yaşamasını amaçlayan mesajların yankılandığı program serisinin dördüncüsü Berlin’de yaşayan Türklerin yoğun katılımıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?