Berlin`de depremzedeler için askıda yemek

25.02.2023 13:49

Türk Eğitim Derneği Depremzedeler için “Askıda Yemek” etkinliği düzenledi.  Kalabalık bir katılımcının olduğu etkinlikte T.C. Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök de vardı. Merkez…

Berlin`de depremzedeler için askıda yemek

Türk Eğitim Derneği Depremzedeler için “Askıda Yemek” etkinliği düzenledi.  Kalabalık bir katılımcının olduğu etkinlikte T.C. Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök de vardı.

Merkez üssü Kahramanmaraş/ Pazarcık olan 7.7, 7,6 şiddetindeki depremde, depremzede durumuna düşen insanlara yardım için Türk Eğitim Derneği “Askıda yemek” etkinliği düzenledi. Berlin Türk Eğitim Derneği Kadın kollarının ikincisini organize ettiği etkinliğe vatandaşlarımız büyük ilgi gösteriyor.  Toplanan miktar AFAD’a gönderilecek.

Konu ile ilgili, Berlin Türk Eğitim Derneği adına açıklama yapan Rüştü Kam bu etkinliğin 4 hafta olarak planlandığını söyledi. Kam, vatandaşlarımızın aşırı ilgisinden dolayı etkinliğin bu şekilde planlandığını açıkladı.

Kam konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Askıda Yemek” adını verdiğimiz bu etkinliği Kadın kollarımızın saygıdeğer hanımefendileri pişiriyorlar. Sevgilerini de katarak büyük bir özveri ile pişiriyorlar. Çorba, Ana yemek, salata, pilav, meyve ve tatlıdan oluşan zengin bir menümüz var. Kadınlarımız, yemek malzemelerinin bedelini kendi ceplerinden karşılıyorlar. Etkinliğe katılanlar asgari 15 Euro ödüyor. Yemeğe katılamayanlar da yemek bedelini ve daha fazlasını veriyorlar. Yapılabilecekleri yapıyoruz. Yapmamız da gerekiyor. Tabii afetler; depremlerdir, yangınlardır, sel felaketleridir. Bunlar büyük felaketlerdir. Çok acı verir. İçimizi yakar. Ciğerimizi dağlar. Arkada gözü yaşlı çok insan bırakır. Biz bu afette ölenlere şehit diyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Geride kalan vatandaşlarımızın da yaralarını sarmak, gözyaşlarını dindirmek için yanlarında olmaya çalışıyoruz. Hep birlikte bunu yapıyoruz. İyi ki varsınız.”

 

Daha sonra, T.C. Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök depremle ilgili Berlin'de yapılan çalışmaları açıkladı. “Bu asrın felaketidir. On bir ilimizi ve fiilen on beş milyon insanımızı ilgilendirmektedir. Almanya büyüklüğündeki bir toprak parçasından bahsediyorum. Üç tane Bulgaristan büyüklüğünde bir coğrafyadan bahsediyorum. Dört tane Avusturya büyüklüğündeki bir coğrafyadan bahsediyorum. Büyük bir felaket. Yukarıdan çekilen fotoğraflardan anladığımız kadarıyla hayalet şehirlere dönüşmüş o bölgeler. Allah beterinden saklasın.”

Geniş bir bölgede böyle bir felaketin izlerinin silinmesinin zaman alacağını söyleyen Yücekök sözlerine şu şekilde devam etti: “Deprem altı Şubat saat 04’ te uykuda yakaladı vatandaşlarımızı. Devletimiz hızla organize oldu ve aynı gün kısmen ikinci gün ise tamamen olaya hâkim oldu. Yapılabileceklerin fazlasını yaparak vatandaşımızın yanında oldu.  Bizler de Berlin’de organize olduk. Hemen bir “Deprem Eşgüdüm Grubu” oluşturduk.  Kısa zamanda organize olduk. Bu grupta Dernek Başkanı Rüştü Kam da vardır. SPD Berlin Eyalet Milletvekili Derya Çağlar’ın gayretleriyle 7.200 metrekare bir hangara kavuştuk. Bugüne kadar 55 Tır giyecek cinsinden ayni yardım gönderdik. 510 tuvalet gönderdik. Temizlik malzemeleriyle birlikte. 2.000 adet jeneratör gönderdik. 5 kargo uçağı ile ilaç ve benzeri yardımlar gönderdik. 200 ton da gıda malzemesi gönderdik. Bu malzemeleri de THY ile gönderdik. Şu anda depomuzda 1.000 palet aynî yardım var. Sırası gelince onları da göndereceğiz. Malzemeleri AFAD ve Kızılay’a gönderiyoruz.

Öyle bir milletiz ki Yurt dışında yaşayan yedi milyon Türk, deprem bölgesinde yaşayan insanımızın acısını aynıyla hissetmektedir. Bu arada iş adamlarımıza özellikle teşekkür ediyorum. Tırları onlar kiralıyorlar ve bize teslim ediyorlar. Hatta İstanbul'dan yola çıkacak Tırların kirasını da gün oluyor bizim iş adamlarımız karşılıyorlar. Her taraftan aynî ve nakdî yardımlar gönderilmektedir Türkiye’ye. Devletler de yardım göndermektedirler. 80 ülkeden yardımlar gelmektedir. Yaralar hızla sarılmaya başlanmıştır. Ancak önümüzde uzun bir süreç var. Bu süreci yine hep birlikte aşacağımıza inanıyorum. Bazı duygusal olayları da yaşıyoruz bu süreçte. Vatandaşımızın birisi gönderdiği elbisenin içine bir de bilezik koymuş. Durumu bize ulaştılar ve teşekkür ettiler. Gözlerimiz yaşardı. Bu nasıl bir yüce gönüllülük. Bugünler de geçecektir. Ancak o bölgelerin tekrar ayağa kalkması vakit alacaktır. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bizler birlik olduğumuz sürece her türlü zorluğun üstesinden kalkmasını biliriz Allah’ın izniyle. Allah bizlere bir daha böyle afetler yaşatmasın. Yaşarsak da kolaylığını nasip eylesin.”

ha-ber.com/Berlin/Zülfikar KAM

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

“Finlandiya’nın Üyeliği NATO’yu Daha Güçlü Yapacak”

“Finlandiya’nın Üyeliği NATO’yu Daha G..

“Finlandiya’nın Üyeliği NATO’yu Daha Güçlü Yapacak”
İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı Binasına Silahlı Saldırı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı Binas..

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı Binasına Silahlı Saldırı
Hatay'da hasar alan otogarda yazıhane görevlileri işlemlerini dışarıda sürdürüyor

Hatayda hasar alan otogarda yazıhane g..

Hatay'da hasar alan otogarda yazıhane görevlileri işlemlerini dışarıda sürdürüyor
Yunan Savunma Bakanı Deprem Bölgesini Ziyaret Edecek

Yunan Savunma Bakanı Deprem Bölgesini ..

Yunan Savunma Bakanı Deprem Bölgesini Ziyaret Edecek