“Berlin Duvarı Yıkılırken Türkler ve Batı Yakasındaki Gazeteci”

07.01.2022 22:18

Berlin Duvarın yıkıldığı döneme tanıklık eden gazeteci Aydın Ulun, Türklerin o denemdeki yaşantısını „Berlin Duvarı yıkılırken Türkler ve batı yakasındaki gazeteci “adlı…

“Berlin Duvarı Yıkılırken Türkler ve Batı Yakasındaki Gazeteci”

Berlin Duvarın yıkıldığı döneme tanıklık eden gazeteci Aydın Ulun, Türklerin o denemdeki yaşantısını „Berlin Duvarı yıkılırken Türkler ve batı yakasındaki gazeteci “adlı kitabında derledi.

Uzun yıllar Hürriyet gazetesi Berlin bürosunda muhabir olarak görev alan gazeteci Aydın Ulun, Berlin Duvarı’nın yıkıldığı dönemde Almanya’daki Türkleri anlatan bir kitap kaleme aldı.

Aydın Ulun, „Berlin Duvarı yıkılırken Türkler ve batı yakasındaki gazeteci “adlı kitabında kendi gazetecilik deneyiminden yola çıkarak haberleştirdiği ilginç hikayeleri anlatırken, duvarın yıkıldığı dönemdeki Berlin’de yaşayan Türklerin yaşamına bir ışık tutuyor.

Kitapta Almanya eski Başbakanı Angela Merkel'e bir bayram ziyaretinde lokum ikramı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisine borcu, Emine Erdoğan'la bir siyasetçi eşi olarak yapılan ilk röportajın hikayesi de yer alıyor. Bunun yanı sıra Şener Şen, Sezen Aksu, Tuncel Kurtiz, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses gibi yolu Berlin'e düşen ünlülere dair anılar da kitapta yer alıyor.

Duvarlar yıkılmadan bir hafta önce Berlin’e gelen Aydın Ulun, kitabı, Berlin Duvarı bağlamında Türklerin yaşamıyla ilgili bir dokümanter bırakmak aracıyla kaleme aldığını belirtti.

Aydın Ulun, „Almanya’daki Türklerin hayatındaki önemli kırılma noktalarından biridir Berlin Duvarı‘nın yıkılışı. Dünyada dengeleri değiştiren bu tarihi olay sadece Almanya’yı ve Almanları değil Almanya’da yaşayan Türkleri de derinden etkiledi. Nasıl 1961 yılında ilk işçi göçü hareketi başladığında Alman ekonomisine katkı verdikse, duvarlar yıkıldıktan sonra iki Almanya’nın birleşme hamlesinde de burada yaşayan Türklerin katkısı var. Duvarlar yıkıldığı zaman ilk karşılaşmada Türk toplumu Doğu Almanlara kucak açtı. Mesela bu yönüyle Alman toplumunda fala bilinmez. Ama aynı zamanda başta Berlin olmak üzere Almanya’daki Türkler açısından da yeni pazar oluştu. Birçok girişimci için bir fırsattı. Öte yandan sosyolojik olarak duvarlar, aşırı sağın ve Türk düşmanlığının da artmasına neden oldu. İşte tam bu süreçler içinde gazeteci olarak o dönemdeki Türklerin yaşantısına tanıklık etmiş bir gazeteci olarak yaşananları bu kitabımda topladım “ dedi.

Aydın Ulun’un Scala Yayıncılıktan çıkan kitabı kitapberlin.com adresinden 12,90 Euro’ya temin edilebilir. Kaynak: Hürriyet Avrupa/Murat Tosun/Berlin

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terörizme karşı durma çağrısı

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terör..

Sobacı'dan Avrupalı yayıncılara, terörizme karşı durma çağrısı

"Trump New York'taki Soruşturmada İfad..

"Trump New York'taki Soruşturmada İfade Vermek Zorunda" 
MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Destek Mesajı

MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Dest..

MGK’dan Suriye’de Yeni Operasyona Destek Mesajı
Azerbaycan’da Yeni Basın Yasası Endişe Yaratıyor

Azerbaycanda Yeni Basın Yasası Endişe ..

Azerbaycan’da Yeni Basın Yasası Endişe Yaratıyor
Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyarısı 

Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyar..

Blinken’dan Çin’e ‘Küresel Düzen’ Uyarısı 
Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yayma” Suç Olacak

Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yaym..

Türkiye’de “Halkı Yanıltıcı Bilgi Yayma” Suç Olacak