Berlin Başkonsolosluğu’nda ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni

Berlin Başkonsolosluğu’nda ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni

ABONE OL
17:00 - 19/11/2023 17:00
Berlin Başkonsolosluğu’nda ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. Yıldönümü nedeniyle T.C. Berlin Başkonsolosluğu- Generalkonsulat der Republik Türkei in Berlin’de bir anma töreni düzenlendi.

Berlin Başkonsolosluğu konsolosluk öğretmenlerinden Esra Güvener’in sunumuyla başlayan tören ATATÜRK ve silah arkadaşları ile bu topraklar için can vermiş aziz şehitlerimiz için iki dakikalık saygı duruşu ve yeni göreve başlayan öğretmen Senem Toprak’ın yönettiği ve salonda bulunan herkesin eşlik ettiği İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Ardından Başkonsolos Okan Şanlı ATATÜRK ve 10 Kasım’la ilgili bir konuşma yaptı.

Muavin Konsolos Naği Tayru, konsolos Mehmet İnanç Arslan, Berlin-Brandenburg Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD Berlin) Başkanı Olcay Başeğmez ile vatandaşların katıldığı törende konsolosluk mensuplarını, törene katılan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Şanlı sözlerine, “Cumhuriyetimizin kurucusu, İstiklal Savaşımızın kahramanı, Baştacımız, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 85. yıldönümünde hiç dinmeyen bir özlem, minnet, saygı ve sevgiyle anıyoruz. Atamızın ruhu şad olsun!” diyerek devam etti.

Türk milletinin, vefatının üzerinden 85 yıl geçmesine karşın Ata’sına olan bu yüksek duygularını en güçlü biçimde muhafaza etmekte olduğunu ifade eden Şanlı, “Biz de bugün Berlin’de sizlerle birlikte onun yasını tutuyor, Atatürkümüz’ü şükran ve sevgiyle yad ediyoruz. Ancak tabii ki, 10 Kasımların sadece yas tutmadan ibaret olmadığının, bu günlerin aynı zamanda Atatürk’ü daha iyi anlamak, O’nun eşsiz hizmetlerini daha iyi kavramak amacıyla birer vesile teşkil ettiğinin de bilincindeyiz. Atatürk, katıldığı savaşlarda ve Millî Mücadele’de ortaya koyduğu askeri dehasıyla, Kurtuluş’un fitilinin ateşlendiği Samsun’dan başlayan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuyla ivme ve biçim kazanan ve Cumhuriyetin ilanıyla zirveye ulaşan, devletimizin kuruluş sürecindeki teşkilatçılığıyla, ayrıca, Cumhuriyetin ilk döneminde gerçekleştirilen, zamanının en ileri seviyesindeki ekonomik, hukuki, siyasi ve kültürel inkılaplarda gösterdiği devlet adamlığıyla 20. Yüzyılın kuşkusuz en büyük lideridir. Karakterinde çok sayıda üstün vasfı bir araya getirebilmiş ve belki daha da önemlisi, bu üstün vasıflarını harekete geçirecek cesareti her daim toplayabilmiş ve fedakârca milletinin istifadesine sunabilmiştir.” dedi.

Konuşmasına, “Atamızın, Nutuk’ta da ayrıntılı biçimde izah ettiği şartları bir anlığına gözlerimizin önüne getirelim. Öyle bir millet ve vatan düşünün ki, savaşlardan bitap düşmüş, orduları dağıtılmış, limanlarına girilmiş, sanayi tesisleri zaptedilmiş, dört bir köşesi yabancı güçler tarafından işgal edilmiş, kurtuluş için ülkenin geleceğinin manda veya himaye altına alınmasını savunanlar etrafta peydah olmuş… İşte, Mustafa Kemal Atatürk, böylesi bir ortamda bile vazifeye atılmak için gözünü dahi kırpmamıştır. Böylesi bir umutsuzluk ve yılgınlık ortamında eşsiz öngörüsü ve dehasıyla ‘Milletin geleceğini ancak milletin tayin edebileceğini’ tüm dünyaya haykırmış ve kurtuluş mücadelemizi başlatmıştır.” şeklinde devam eden Başkonsolos İlker Okan Şanlı; Hepimiz Atatürk’ümüzün mücadelelerle dolu hayatından gereken dersleri çıkarabilmeliyiz. O’nu ve eserlerini, çocuklarımıza en iyi biçimde anlatabilmenin yollarını aramalıyız. Ben, kendi adıma çocuklarıma karşı bu konuda üzerime düşen vazifeyi yapmaya azami özen gösteriyorum. Almanya’da anavatanımızdan uzakta olduğumuz için bu vazifenin önemi daha da belirginleşmektedir. Lütfen bu konuda sahip olduğunuzu bildiğim hassasiyeti devam ettirelim ki, gelecek kuşaklarımız da Cumhuriyetimize gereğince sahip çıkabilecek bilinç düzeyine erişebilsinler. Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, onun eşsiz anısı önünde saygıyla eğiliyor, hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum.” diyerek bitirdi. Kaynak: Berlin SES

ha-ber.com/Haber ve Fotoğraflar/Hüseyin İşlek

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.