LVM Fikret Odağ

Belarus, çocuk oyuncağı ihracatını Türkiye üzerinden de yapmak istiyor

20.02.2021 23:35

Belarus’un Ankara Büyükelçisi Victor V. Rybak, çocuk oyuncağı ihracatını Türkiye üzerinden yapmak istediklerini belirtti.

Belarus, çocuk oyuncağı ihracatını Türkiye üzerinden de yapmak istiyor

Belarus’un Ankara Büyükelçisi Victor V. Rybak, çocuk oyuncağı ihracatını Türkiye üzerinden yapmak istediklerini belirtti.

Belarus’un Ankara Büyükelçisi Victor V. Rybak, ülkesinin Antalya Fahri Konsolosu Laçin Mirza ile birlikte Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Türkiye’de yaklaşık bir yıl önce göreve başladığını belirten Büyükelçi Rybak, iki ülkenin ortak kazanımı için çalışacaklarını söyledi.

İki ülke Cumhurbaşkanları düzeyinde çok iyi dostane ilişkiler olduğunu ifade eden Büyükelçisi Rybak, şunları kaydetti.

‘’Özellikle 2016’daki Belarus ziyaretinden sonra bu ilişkiler daha da arttı. İkili ilişkilerimizin daha da güçlenerek devam etmesi en büyük temennimiz. Ticaret hacmimizin yükselmesini iki tarafta istiyor. Bu yükselişi yapmış olduğumuz çalışmalar, ziyaretlerle devam ettireceğiz. Belarus’tan 68 ülkeye çocuk oyuncağı ihraç ediyoruz. Bununla ilgili Sinop’ta bir yatırım yaptık. Bu ihracatı Türkiye üzerinden de yapmak istiyoruz. Türk şirketlerinin de son zamanlarda Belarus’ta yatırımları mevcut. İki ülkenin ortak kazanım sağlayacağı projeler üzerinde çalışmaktayız.”

Belarusta organik tarımın yaygın olduğunu ve Antalya’daki tarımsal sayıları görünce hayret ettiğini ifade eden Büyükelçi Rybak, tarım konusunda da ortak çalışmalar yapmayı istediklerini kaydetti.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı da yeni turizm sezonuna ümitli girdiklerini söyledi. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında turizmin geldiğini anlatan Yazıcı, şunları kaydetti.

‘’Antalya, Türkiye’de İstanbul’dan sonra en çok turistin ziyaret ettiği şehir. Ülkemizin yaklaşık turizm gelirlerinin üçte birini Antalya sağlıyor. Geçen yıl pandemiden dolayı tüm dünyada olduğu gibi bizde de olumsuzluklar yaşandı. Gelen misafir sayımız bir önceki yıla göre çok düştü. Konaklama tesislerimizdeki güvenli Turizm Sertifikasıyla, pandemi koşullarına uygun hizmet veren otellerimiz sayesinde Avrupa’dan ve dünyanın birçok bölgesinden misafir ağırladık. Güvenli Turizm Sertifikasıyla hizmet üreten otellerimiz sayesinde pandemi dönemine rağmen iyi bir sezon geçirdik. Geçen yıl ki başarılı çalışmalardan dolayı bu sezona daha ümitle bakıyoruz.”

Antalya’nın turizmin dünyada en profesyonel yapıldığı bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, ‘’Turizm hizmetini en üst düzeyde veren bir turizm sektörümüz var. Bu anlamda sektör çalışanlarımızı kutluyorum. İnşallah turizmin ve tarımın daha da gelişmesi için tüm paydaşlarımızla ortak projeler, çalışmalar düzenleyerek, şehrimizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, son yıllarda başta ekonomi, eğitim ve turizm olmak üzere Türkiye’nin Belarus ile birçok alanda işbirliği içerisinde olduğunu, pandemiden önce 165 bine yakın Belaruslu turisti ağırladıklarını belirterek, pandemi döneminde bu sayının 60 bine düştüğünü sözlerine ekledi.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler