Barış Öneş: Hepimizin özdeşleşmesi gereken, Almanya’nın hikayesidir

12.11.2021 13:58

Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili SPD’li siyasetçi Barış Öneş, Almanya-Türkiye İşgücü Antlaşması’nın 60’ıncı yıldönümü nedeniyle Hamburg Eyalet Parlamentosu oturumunda yaptığı konuşmada göçmen kökenlilerin…

Barış Öneş: Hepimizin özdeşleşmesi gereken, Almanya’nın hikayesidir

Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili SPD’li siyasetçi Barış Öneş, Almanya-Türkiye İşgücü Antlaşması’nın 60’ıncı yıldönümü nedeniyle Hamburg Eyalet Parlamentosu oturumunda yaptığı konuşmada göçmen kökenlilerin Almanya’ya, toplum yaşamına katkılarına, bu başarıların onurlandırılmasının ve siyasi katılımın önemine dikkat çekti.

Hamburg Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Öneş oturumdaki konuşmasında, çifte vatandaşlıkla ilgili açıklamalarda da bulundu. Öneş, “Sayın Olaf Scholz’un 2011 yılından beri aktif olarak sürdürdüğü vatandaşlığa geçiş projelerini takdir etmekle birlikte, bizim daha modern bir vatandaşlık hakkına, yasasına ihtiyacımız var” görüşünü dile getirdi.

SPD’li vekil Öneş konuşmasında özetle şunları aktardı:

“İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkemizi, misafir işçi göçü kadar etkileyen çok az olay olmuştur. Buraya işçi olarak gelip zor şartlarda çalıştılar, sağlıklarını riske atarak ülkemiz için çok şeyler yaptılar. Ekonomideki bu mucizeyi onlar olmadan asla başaramazdık ve bundan ötürü bizlerin şükranlarını, takdirlerimizi kesinlikle hak ediyorlar.

Ekonomiye sunulan katkının yanı sıra bir de topluma sunulan katkı var ki, bu da bir o kadar önemli. Ülkesinden kopup buraya gelen yüz binlerce insandan bahsediyoruz. Onlar burada iş arkadaşınız, komşunuz, günlük hayatta karşılaştığınız, bir şeyler paylaştığınız insanlar oldular. Dostluklar kuruldu, ortak yönler keşfedildi, yerli halk ve sonradan gelenler birbirlerinden çok şey öğrendiler. Mutlaka anlaşmazlıkların olduğu durumlar da olmuştur, ama anlaşmazlığın olmadığı hangi ilişki var ki? Tüm bunlardan ötürü misafir işçilerin hikâyesi, hepimizin özdeşleşmesi ve sahiplenmesi gereken bir Alman tarihi, ülkemize ait bir hikâyedir.

Göçmenlerin evlerinde her zaman Almanlar hakkında olumlu şeylerin konuşulduğunu söyleyebilirim Bu insanların çocukları burada pozitif bir Alman imajıyla büyüdüler. Bugün çok yönlü bir toplum olmuşsak, bunun için bu insanlara teşekkür etmemiz gerekiyor. O zamanlar uyum faaliyetleri yoktu ve buna rağmen başarılı olundu. AfD kabul etmek istemese de bu bir mucize. AfD’nin, göçmenlerin bu başarılarını, performanslarını gördüklerinde alerji olmaları artık bizim için sürpriz değil. Biz onları tanıyor, toplumu ayrıştırmak istediklerini biliyoruz. Biz SPD Meclis Grubu olarak ortağımız Yeşillerle birlikte bu gücü, bu performansı, bu başarıyı görmeye, takdir etmeye devam edeceğiz.

Sol Parti’nin önergesine gelince; buraya katkı sunan göçmenleri onurlandırmanın başka yollarını da konuşabiliriz. Bizim için önemli olan, partiler üstü kültür komisyonuna gönderilmesidir. Zira bu, toplumun her kesim için önemli bir konudur. Fakat bu sürece göçmenlerin dahil olması da bir o kadar önemlidir. Yine onlar adına, onlar için konuşmak yerine onlarla birlikte konuşmak, birlikte hareket etmek çok önemlidir.

Yapılanların takdir edilmesi kadar önemli diğer bir konu ise siyasi katılımın sağlanmasıdır. Uzun yıllardan beri burada yaşamalarına, çalışmalarına, vergilerini ödemelerine rağmen, sırf Alman vatandaşı olmadıkları için ne federal seçimlerde ne de yerel seçimlerde oy kullanamayan insanlarımız var. Sayın Olaf Scholz’un 2011 yılından beri aktif olarak sürdürdüğü vatandaşlığa geçiş projelerini takdir etmekle birlikte bizim daha modern bir vatandaşlık hakkına, yasasına ihtiyacımız var. Bu bağlamda partimin çoklu vatandaşlığı desteklemesini takdirle karşılıyor, yürekten destekliyorum.”

Barış Öneş’in meclisteki konuşmasına tıklayın:  https://www.youtube.com/watch?v=f4BkWi_ORiM

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Kobani'de TSK ve SDG Ateş Açtı" İddiası

"Kobani'de TSK ve SDG Ateş Açtı" İddiası
Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcıların zorlu mesaisi sürüyor

Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcılar..

Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcıların zorlu mesaisi sürüyor
Yaylacı Hüseyin Firez kar tünellerinde gönüllü rehberlik yapıyor

Yaylacı Hüseyin Firez kar tünellerinde..

Yaylacı Hüseyin Firez kar tünellerinde gönüllü rehberlik yapıyor
Antalya'da rehberden etkilenen İngiliz turist Müslüman oldu

Antalyada rehberden etkilenen İngiliz ..

Antalya'da rehberden etkilenen İngiliz turist Müslüman oldu
THY'den yılın ilk yarısında 737 milyon dolarlık net kar

THYden yılın ilk yarısında 737 milyon ..

THY'den yılın ilk yarısında 737 milyon dolarlık net kar