Baraner: Avrupadaki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor

12.10.2021 18:22

  Paramız var, hayallerimiz sonsuz! Pandemi sonrası Avrupalı yatırımcıların en gözde yatırım sahası turizm olacağa benziyor. Bankalarda para bol ve ucuz. İyi…

Baraner: Avrupadaki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor

 

Paramız var, hayallerimiz sonsuz!

Pandemi sonrası Avrupalı yatırımcıların en gözde yatırım sahası turizm olacağa benziyor. Bankalarda para bol ve ucuz. İyi bir projen varsa sıfır faizli kredin hazır.

Avrupa turizm sektörünü ayrıca pandemi sonrası özellikle inşaat sektörü için bir kaldıraç olarak değerlendiriyor. Ekonominin harekete geçmesi için yeni yaşam tarzı ve tatil anlayışını önemli bir yer tutuyor. Yeşil ve sürdürülebilir ürünler ile yaşam tarzı ve konaklama sektörü bir devrim yaşayacak.

Tüm Avrupa otelciliği yeniden elden geçecek: Yatırımcılar şimdilik hedef olarak Birleşik Krallık, İrlanda, Almanya, İspanya, Fransa ve Benelüks ülkelerine yönelsede gelecek on yıl içersinde diğer noktalar da ciddi yatırım çekecek.

Kentsel otel yatırımlarında ilk beşi Barselona, Londra, Paris, Amsterdam ve Münih en popüler şehirler. Bunlar tabii en iyi coğrafi adrese ve lokasyona sahip kentler, ancak diğer şehirlerde ilgi büyük. Nispeten güçlü Alman ve İngiliz ekonomilerinin yarattığı iç piyasa talebi bu kentleri daha güvenli yatırım adresleri olarak öne çıkmakla beraber sıfır faiz politikaları zaten çok davetkâr duruma getiriyor.

Şimdi tam yatırım zamanı.

Aile ve bireysel fon yatırımcıları otel sektöründeki iki yıl yakalanan düşük doluluklara rağmen, Avrupa’da, özellikle Almanya'da hala çok sayıda otel inşaatı yatırımı için harekete geçti.

Otelcilik sektöründe korkulan olmadı. Yatırımcılar sektöre çok olumlu bakıyor.

Piyasalar rahatladı: Pandemiden ağır darbe alan otelcilik sektöründeki işaretler toparlanmaya işaret ediyor.

Emlak komisyoncusu Engel & Völkers'in Hotel Consulting şirketine göre, Ocak 2020'de Almanya'da 718 otel projesi planlandı veya yapım aşamasındaydı. Pandeminin başlangıcında kısa bir durgunluk vardı ve bankalar finansman konusunda çok temkinliydi. Şirketin otel piyasası raporuna göre 139 proje beklemeye alındı. Ancak şu anda 216 otel açıldı ve 363 otel ise yapım aşamasında. Gayrimenkul piyasasında hala çok fazla likidite var.

Devlet desteği önemli ölçüde yardımcı oldu. Eğlence ve otel endüstrisi canlandı.

Bazıları şimdiden pandemi öncesine göre daha iyi iş yapar hale geldi.

Tek sıkıntı iş seyahati veya konferans konusuna odaklanmış otellerde. Onların durumu halen zor görünüyor.

Otel yöneticileri ve yatırımcılar, pandeminin önce çok korkuttuğu, ancak artık kalıcı bir sapma değil, sadece derin bir göçük olduğunu söylüyorlar.

Piyasalarda moraller yükseliyor.

Otel inşaatı be turizm yatırımları Avrupa Merkez Bankası'nın sıfır faiz oranı politikasının körüklediği emlak patlamasının bir parçası olarak kendini gösteriyor.

Avrupa’daki yatırımcıların üçte birinden fazlası konaklama/emlak portföyünde daha fazla otel yatırımı istiyor.

Uluslararası Cushman & Wakefield danışmanlık grubu tarafından yapılan en son araştırmaya göre, kovid pandemisinin seyahat ve turizm endüstrisinde neden olduğu aksamalara rağmen, yatırımcıların sadece %21'i otel yatırımlarını küçültmeyi planladığını bildirdi. Ve yatırımcıların sadece yüzde 10'u otel satın alma planlarını askıya aldı.

Son beş yılda 26 milyar Euro'dan fazla Avrupa'daki otellere yatırım yapan 50'den fazla yatırımcı arasında yapılan anketten bir sürpriz çıktı

Tatil köyleri yine revaçta.

Özellikle tatil köyleri yine çok popüler: Bu tür otellerin mevsimselliğine rağmen, ankete katılan yatırımcıların çoğunluğu tatil köyü yatırımlarını cazip buluyor.

Ankete katılanların % 60'ı ayrıca bağımsız daireleri/ev pandemi öncesine göre daha çekici buluyor.

Cushman & Wakefield bunu, pandemi sırasında bu konaklama şeklinin esnekliği, yüksek karlılık, düşük maliyet yapısı ve ürünün orta ve uzun vadede kiralama sektörüne geçiş esnekliği nedeniyle açıklıyor.

Almanya emlakçılar derneği IVD Süd'de pazar araştırmacısı olarak görev yapan Stephan Kippes ise yaptığı açıklamada "Almanya’da çok fazla yatırım için ayrılan para yeni fırsatlar arıyor" diyerek gelecek yıllarda otelcilik pazarının ne kadar hareketli geçeceğine vurgu yapmış oldu.

Avrupa’daki yeni tarz lifestyle otel inşaatları, yeşil dönüşüm tadilat projeleri, huzur ve arınma odaklı yeni vital işletme konseptleri gelecek on yıllık süreci çok etkileyecek. Türkiye bu gelişmeler ışığında nasıl pozisyon alacak?

Hüseyin Baraner

Resim: Steigenberger Hotels & Resorts

TOUREXPI tarafından geçilen Baraner: Avrupadaki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor! haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Baraner: Avrupadaki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor! haberi web sayfamıza otomatik olarak TOUREXPI sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Baraner: Avrupadaki sıfır faiz politikası otel yatırımlarını uçuruyor! haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Nürnberg’de aşı kuyruğu

Nürnbergde aşı kuyruğu

Nürnberg’de aşı kuyruğu
28/11/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?

28/11/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Ol..

28/11/2021 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?
1 gram altın kaç TL?  28.11.2021 güncel altın fiyatları

1 gram altın kaç TL? 28.11.2021 günce..

1 gram altın kaç TL? 28.11.2021 güncel altın fiyatları
28/11/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?

28/11/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL O..

28/11/2021 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?