Baghdadi Öldü mü?

27.10.2019 13:51

  IŞİD lideri Baghdadi’nin Suriye’de Amerikan operasyonunda öldüğü düşünülüyor. Amerikalı bir yetkili özel kuvvetlerin IŞİD liderini yöenlik İdlib’de operasyon düzenlediğini belirtti. Konuyla…

Baghdadi Öldü mü?

 

IŞİD lideri Baghdadi’nin Suriye’de Amerikan operasyonunda öldüğü düşünülüyor. Amerikalı bir yetkili özel kuvvetlerin IŞİD liderini yöenlik İdlib’de operasyon düzenlediğini belirtti.

Konuyla ilgili Başkan Donald Trump'ın kısa süre içinde açıklama yapması bekleniyor.

Operasyonun Pazar gününün ilk saatlerinde gerçekleştiği 8 helikopter ve istihbarat uçaklarının da dahil olduğu belirtiliyor.

Irak ve İranlı yetkililer de Baghdadi'nin öldüğünü Suriyeli yetkililerin onayladığını kaydediyor.

Baghdadi 2010 yılından bu yana örgüte liderlik ediyordu. Baghdadi'nin uzun süredir Irak-Suriye sınırında bir bölgede olduğu düşünlüyordu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 2 saat süren operasyon 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Üst düzey bir Türk yetkili Baghdadi'nin operasyonun düzenlediği bölgeye 48 saat önce geldiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı da Türk ve Amerikalı askeri yetkililerin operasyon öncesi bilgi alışverişi gerçekleştirdiğini belirtti.

 

Amerika'nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar