Avrupa’da gaz fiyatları arttı

Avrupa’da gaz fiyatları arttı

ABONE OL
10:04 - 17/11/2021 10:04
Avrupa’da gaz fiyatları arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’nın Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini askıya almasının ardından Avrupa piyasasında gaz fiyatları yaklaşık yüzde 10 arttı.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören vadeli kontratlarda, 1 megavatsaat gazın fiyatı 89,9 euroyu gördü. Açıklama öncesinde fiyatlar, megavatsaat başına 82 euro seviyesinde seyrediyordu.

Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumu (Bundesnetzagentur-BNetzA) Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akım 2 Doğal Gaz Boru Hattı’nın ruhsatlandırma sürecini geçici olarak askıya aldığını duyurmuştu.

Nord Stream 2 AG’nin Almanya’da şirket kurması gerekiyor

Kurumdan yapılan açıklamada, projenin yürütücü firması Nord Stream 2 AG’nin, hattın işletme ruhsatını almaya yönelik daha fazla ön şartı yerine getirmek amacıyla Almanya yasalarına göre bir şirket kurması gerektiği belirtilerek “Kuzey Akım 2 boru hattının işletilmesine ilişkin bir ruhsat, ancak operatör Alman yasalarına uygun olduğunda dikkate alınacaktır.” ifadesine yer verilmişti.

Almanya, Kuzey Akım 2’nin ruhsatlandırma sürecine 8 Eylül’de başlamıştı. Sürecin 4 ay sürmesi bekleniyordu.

Salgına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmesi ve hava koşullarına bağlı olarak artan doğal gaz talebine arzın yetişememesi, Avrupa’da fiyatların rekor seviyelere ulaşmasına yol açmıştı. Ekimde TTF vadeli kontratlarda doğal gaz fiyatı megavatsaat başına 160 euroya kadar çıkmıştı.

TFF’de fiyatlar son bir yılda ise yaklaşık yüzde 700 artış gösterdi.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.