19.9 C
Berlin
16:42 - 18/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ TÜRKİYE

Antbirlik’te pamuk sezonu sembolik alımla başladı

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Antalya’da pamuk sezonu geleneksel sembolik alım ile başladı.

Son dönemde teknolojik yatırımlarla öne çıkan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nde (ANTBİRLİK) 2020-2021 Pamuk Alım sezonu geleneksel sembolik alım ile başladı.

Üreticiler topladıkları 50 kilogram kütlü pamuğu ANTBİRLİK Serik Tesislerinde birliğe teslim etti.

Pamuk alım fiyatlarını beklediklerini belirten üreticiler, bu yıl asıl kütlü pamuk alım sezonun Eylül ayı ikinci haftasında başlayacağını belirterek, kütlü pamuk kalitesinin iyi olduğunu belirtti.

ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, Manavgat bölgesinde üreticilerin susam, yer fıstığı ve serada muz üretimine yönelmeleri nedeniyle pamuk ekim alanlarının bu sezon da azaldığını söyledi.

Bu sezon tahmini 18 in ton kütlü pamuk alımı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Yavuz, şunları kaydetti.

‘’Koronavirüs salgını nedeniyle uluslararası pamuk piyasalarında da daralma yaşanıyor. Bu yıl, 40-45 bin dönüm alanda pamuk ekimi gerçekleştirildi. 68 yıl önce kurulduğunda 6 bin ton pamuk alımı ile faaliyete başlayan ANTBİRLİK 1974 yılında tüm zamanların rekoru olan 124 bin tona ulaştı. Ancak dünyada ve ülkede gelişen tarımsal hareketlerle pamuk ekimi ve alımı düştü. ANTBİRLİK’ı yapacağımız yatırımlarla eski günlerine döndürmek istiyoruz.’’

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla