Antalya’nın yaratıcı fikirleri Inovatso’da hayata geçiyor

10.11.2021 20:02

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından başlatılan fikir ve proje yarışmasında destek almaya hak kazanan proje sahipleri inovasyon merkezi INOVATSO’da çalışmalara…

Antalya’nın yaratıcı fikirleri Inovatso’da hayata geçiyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından başlatılan fikir ve proje yarışmasında destek almaya hak kazanan proje sahipleri inovasyon merkezi INOVATSO’da çalışmalara başladı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, “Yenilikçi Fikirler İNOVATSO’da Buluşuyor” sloganıyla başlattıkları fikir ve proje yarışmasında destek almaya hak kazanan proje sahiplerinin, ATSO bünyesinde yer alan inovasyon merkezi İNOVATSO’da çalışmalarına başladığını bildirdi.

İNOVATSO’nun tüm üyelere, girişimci adaylarına ve öğrencilere açık olduğunu belirten Çetin, ‘’Yenilikçi fikir sahiplerinin hayallerini ve projelerini prototipe dönüştürebilmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri ekipmanlar ve atölyeler İNOVATSO’da kullanıma sunuldu’’ dedi.

Antalya 4.0 vizyonu çerçevesinde, yenilikçi ve katma değeri yüksek bölgesel girişimcilik ekosistemini oluşturmak amacıyla kurulan ATSO İnovasyon Merkezinin  girişimcilere, iş fikri sahiplerine destek olmaya devam ettiğini vurgulayan Davut Çetin şunları kaydetti.

‘’İNOVATSO’yu yenilikçi fikirler için bir başlangıç noktası olarak tanımladık. ATSO olarak, inovasyon merkezimizin olanaklarını yaratıcı projesi olan girişimcilerimize ücretsiz olarak sunmak için proje yarışması düzenledik. Jüri tarafından başarılı bulunan 2 girişimcimiz İNOVATSO’nun açık ofis çalışma alanlarını ve imkanlarını ücretsiz kullanma hakkına sahip oldular.’’

İNOVATSO, yeni girişimcilere ilham verecek

İNOVATSO’nun yeni girişimcilerin inovasyon merkezinin kurumsal desteği ile örnek başarı hikayelerine imza atacaklarını ve ilham vereceğini ifade eden Çetin, şöyle devam etti.

‘’Başarılı bulunan girişimlerden birisi Otonom Güvenlik Projesi Robotu üzerine çalışıyor. Üniversiteden yeni mezun 4 gencimiz, ofis ve dış ortamda otonom devriye atabilen, gece görüşlü kamerası ile insanı algılayabilen, tespit sonrası yer istasyonuna kablosuz haberleşme ile iletebilen bir güvenlik robotunu üretmeyi ve bunları yurtiçi ve yurtdışına satmayı hedefliyorlar. Bu proje TÜBİTAK’tan da şirket kurulum desteği de aldı ve genç girişimcilerimiz şirketlerini kurarak ATSO üyesi oldu.’’

Yapay zeka destekli sesli seyahat asistanı

Davut Çetin, INOVATSO’da başarılı bulunan diğer girişimin de “Yapay Zeka Destekli Sesli Seyahat Asistanı Projesi” olduğunu söyledi. Proje hakkında bilgi veren Çetin, ‘’İş modeli kapsamında, tüm otellerin ve acentelerin web sitelerine ve mobil uygulamalarına entegre olabilecek, herhangi bir çağrı merkezi kurulumu olmaksızın sesli ve yazılı hizmetlerini sunabilecek bir sesli seyahat asistanı ve chatbot kurgulanmış durumda. Bu kapsamda seyahat ve konaklama sağlayıcısı oteller ile satış aracısı acenteler arasında herhangi bir teknik ekip barındırma zorunluluğu olmadan seyahat satın alma sürecini tamamen dijitalleştirecek bir yapı oluşturuluyor. Yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojilerini kullanan dijital asistan ile müşteri deneyimleri de analiz edilecek’’ dedi.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATOdaki Tutuma Eleştiri

Altılı Masada NATO’daki Tutuma Eleştiri
Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarkada Alışveriş Merkezinde Saldırı

Danimarka’da Alışveriş Merkezinde Saldırı
ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu

ABDde Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal O..

ABD’de Hafta Sonu Binlerce Uçuş İptal Oldu
ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABDde Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu

ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Boyutu