Antalya sanayisinde yapay zekâ için güç birliği

Antalya sanayisinde yapay zekâ için güç birliği

ABONE OL
20:14 - 12/12/2020 20:14
Antalya sanayisinde yapay zekâ için güç birliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Antalya sanayi sektöründe Yapay Zekâ İnisiyatifi kapsamında Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya OSB Teknopark ve ANTGİAD tarafından işbirliği protokolü imzalandı.

Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya OSB Teknopark ve Antalya Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD), yapay zekanın iş dünyasının her kademesine nüfuz etmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerde gelişen teknoloji ve yapay zekâ konularında farkındalık oluşturmak, iyi ve örnek uygulamaları firmalara entegre etmek ve bu konuda ihtiyaca yönelik projeler geliştirmek Yapay Zekâ İnisiyatifi başlattı.

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Antalya OSB Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve ANTGİAD Başkanı Osman Sert Yapay Zekâ İşbirliği protokolünü imzaladı.

İş birliği protokolü ile yapay zekâ ve veri farkındalığını sağlayıp, yapay zekâ uygulamalarının kullanımını artırmak ve iş analitiğinde verimli çözümler ile Bölgedeki firmaları buluşturmak amacıyla eğitsel ve bilimsel iş birliğinde bulunacak. Ayrıca ortaklaşa seminer ve çalıştaylar düzenlenecek.

Antalya OSB Teknopark Başkanı Ali Bahar, pandeminin dijitalleşmeye büyük bir ivme kazandırdığını, geçmişte kulağa uzak bir geleceği çağrıştırıp bilimkurgu gibi gelen birçok şeyin bugünün gerçeği haline dönüştüğünü anımsattı. Bahar, şunları kaydetti.

‘’Bölgemiz firmalarını bu dönüşüme hazırlamak için yıllar öncesinden çalışmaya başlamıştık. Ancak pandemi hem bizlerin hem de tüm dünyanın bu dönüşüm için ön gördüğü süreyi öne çekti. Dolayısıyla hemen her işletmemiz, zerre vakit kaybetmeden içinde bulunduğumuz dijital çağa adapte olmak zorunda. Öncelikle bölgemiz firmalarına, devamında da Antalya’daki KOBİ’lerde bu farkındalığı oluşturup gerekli alt yapının kurulması için destek sağlamayı amaçlıyoruz. ‘’

ANTGİAD Başkanı Osman Sert de çağın gereklerini yerine getirmeyi görev olarak saydıklarını belirterek, ‘’Bu gereklilikleri de toplumsal farkındalıkla daha da bilinir hale getirmeyi arzuluyoruz. Pandemi süreci dijitalleşmeye yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Ortak akılla gerçekleştirecek olduğumuz bu proje ile Antalya’mız sürdürülebilir kalkınma anlamında daha iyi bir noktaya gelecektir. Yapay zekâ ve dijitalleşmenin KOBİ’lerimizin bir parçası olması, çağın gerekliliklerine ulaşılmasındaki süreçte, katkı sağlayacak önemli bir unsur olacaktır’’ dedi.

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ise teknolojinin bu denli hızlı evirildiği bir dönemde sivil toplum örgütlerinin de entegre olduğu, uygulanabilir üniversite-sanayi işbirliği modelleri ile dijital dönüşüme hızla geçmeyi başaracaklarını kaydetti.

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.