23 C
Berlin
02:01 - 10/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ TÜRKİYE

Antalya Kentsel Dönüşümde 460 hak sahibine anahtarları  teslim edildi

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesinde yapımı tamamlanan 460 dairenin anahtarları törenle hak sahiplerine verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerinde 19 bin konutluk 120 milyon liraya mal olacağı açıklanan Kepez-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi  3 yıl önce Sur Yapı tarafından başlanmıştı.

Projenin ilk etabında yapımı tamamlanan 460 dairenin anahtarları düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek törende yaptığı konuşmada, Antalya’da yarım kalan bir projeyi daha tamamlamanın gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyledi.

Antalya’nın 30 yıllık kanayan yarası Kepez-Santral Mahallesi’nde hak sahiplerine dairelerini teslim ederek vatandaşların mağdur olmasını engellediklerini belirten Başkan Böcek, şunları kaydetti.

”Göreve gelmeden önce Kepez Santral Kentsel Dönüşüm proje inşaatı durma noktasına gelmiş hak sahiplerine kira yardımı kesilmiş durumdaydı. Seçim öncesi 2 Mart 2019’da 3265 hak sahibinin 5 bin 73 adet tapu teslimi yapılırken 30 Eylül 2019 tarihinde de anahtar teslimi yapılacağı söylendiği halde 31 Mart 2019’da inşaatı henüz yarıya gelmiş durumdaydı. Büyük bir mağduriyet söz konusuydu.”

Antalya’da kentsel dönüşümü başlatan ilk belediye başkanı olarak hak sahiplerinin beklentilerini çok iyi bildiğini söyleyen Başkan Böcek,  Ekim ayı itibari ile toplamda 972 dairenin anahtarının tesliminin yapılmış olacağını söyledi.  Böcek, şöyle devam etti.

”Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile iki defa toplantı yaptık. Kiraların bakanlık tarafından ödeneceği protokolle tespit edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla bugüne kadar 16.5 milyon lira kira yardımı yapıldı. Kira yardımları sürecek.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin  Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel’den Eylül ayında E1 parsel, Ekim ayında da D2 parsel olacak şekilde 2. Teslimat için söz aldığını açıkladı.

Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener ise Eylül 2017 tarihinde ilk hafriyatına başladıkları projenin gerek kentsel dönüşüm modeliyle gerekse akıllı şehir fonksiyonlarıyla tüm dünyaya örnek teşkil eden bir proje olduğunu belirtti. Ekener, ”Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen elimizden ne geliyorsa yaptık. Bu gayretlerimiz sonucunda belediyemizin de katkılarıyla daha önce ANTEPE’ye teslim ettiğimiz 460 daireyi bugün hak sahipleriyle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla