14.3 C
Berlin
04:14 - 08/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya AVRUPA DÜNYA Düsseldorf İstanbul TÜRKİYE

Antalya denizi yeteri kadar kullanmıyor

TÜYAP tarafından düzenlenen ”Antalya Boat Show” 13-17 Mart 2019 tarihlerinde ANFAŞ Fuar merkezinde deniz severlere kapılarını açacak.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi’nin de destek verdiği fuara yaklaşık 150 firma katılacak. 30 bin ziyaretçinin hedeflendiği fuarda profesyonel ve amatör deniz sever, keyifli zaman geçirecek.

DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin yaptığı açıklamada, turizm sektörünün başkenti olan Antalya’nın aynı zamanda deniz turizminin de başkenti olduğunu belirtti.
Antalya’nın denizini en iyi şekilde kullanması ve yararlanması gerektiğini vurgulayan Çetin, Antalya’nın birçok ülkenin deniz sınırından daha fazla uzunluğa sahip bir marka şehir olduğuna dikkat çekti. Çetin, şöyle devam etti:

” Ancak Antalya denizi ne kadar tanıyor ve kullanıyor? Bu soruların yanıtını elbette biliyoruz. Antalya her vesile ile denizin konuşulacağı, tartışılacağı, gençlere, özellikle çocuklara deniz sevgisinin ve koruma bilincinin aşılanması için yapılacak her çabanın çok önem taşıyacağı bir şehir. Geçen yıl yeniden başlatılan Antalya Boat Show fuarı şehrimiz için son derece önemli. 2003-2004 yıllarında ve daha sonra 2008 ve 2009 yıllarında yapılan Boat Show fuarları devam ettirilemedi. Geçen yıl yeniden başlayan Antalya Boat Show organizasyonun güçlenerek devam etmesi en büyük dileğimiz.”

ANTALYA DENİZDEN YETERİNCE YARARLANMIYOR
Antalya’nın hala denizi yeterince kullanmadığına dikkat çeken Başkan Ahmet Çetin, Antalya’da 300′ e yakın Su üstü Sporları İşletmesi, 50’nin üzerinde Dalış Okulu ve 500 ün üzerinde Gezi Teknesi ve Ticari Yat ile Türkiye’nin turizm gelirlerine önemli katma değer sağladığını bildirdi.

MEGA YATLAR

Antalya Serbest Bölgesi’nde üretilen ve dünya çapında beğeni toplayan mega yatların da ülke ekonomisine önemli gelir sağladığını ifade eden Ahmet Çetin, şöyle devam etti.
”Son yıllarda kan kaybetmiş olsa da Port Akdeniz ve ALİDAŞ limanları Kurvaziyer gemilere ve konuklarına ev sahipliği yapıyor. Marinalarımız yerli ve yabancı yat ve tekne sahiplerine dünya standartlarının üzerinde hizmet veriyor. Bunlar güzel ama yeterli değil. Antalya hala yeteri kadar denizi kullanamıyor. Denizi kullanırsanız sizindir, bilirseniz size her şeyi verir.”

AVRUPA’DA FUARCILIK KAN KAYBEDİYOR

Amatör, profesyonel deniz sevdalısı herkesi fuara davet ettiklerini ifade eden İMEAK DTO Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, sözlerini şöyle tamamladı.
” Antalya Boat Show amatör, profesyonel deniz sevdalısı herkesin kendi için bir şeyler bulacağı, keyifli zaman geçireceği bir ortam, bu nedenle tüm Antalyalıları fuara katılmaya davet ediyoruz. Fuar süresince yapılacak sergi, imza günü ve söyleşilerinde ilgiyle takip edileceğine inanıyoruz. Denizlerimizi koruyarak kullanmak hepimizin amacı olması dileğiyle, pruvanız neta rüzgârınız kolayınıza olsun. Antalya Deniz Turizmi sektörünün de lideri bir deniz kentidir. Boat Show Antalya, denizcilik sektörü açısından çok önemli. Antalya’mız sadece ülkemizin turizm başkenti değil aynı zamanda “Deniz Turizmi” sektörünün de lideri bir deniz kenti. Dijital imkânların artması ile bilgiye, malzemeye ve hatta her şeye ulaşımın kolaylaştığı bir dünyada, Fuar organizasyonlarının kan kaybettiği bir gerçek. Asırlık Londra Boat Show dahi bu yıl yapılmadı. Ancak Düsseldorf Boat Show ve İstanbul da yapılan Boat Show organizasyonları beklenenin üzerinde ilgi gördü ve deniz sevdalılarının bir araya gelmelerine vesile oldu. Antalya Boat Show fuarı şehrimiz için son derece önemli.”

ha-ber.com/Fikri Cinokur

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla