23.2 C
Berlin
07:51 - 09/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ POLİTİKA TÜRKİYE

Antalya Büyükşehir’in borcu 7 milyar lirayı aştı

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun döviz kuru farkıyla birlikte 7 milyar Lirayı aştığı bildirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısı Pandemi önlemleri kapsamında 3 ay aradan sonra alınan önlemlerle yeniden başladı.

Başkan Muhittin Böcek yönetiminde gerçekleştirilen Temmuz ayı meclis toplantısında bir yıl süreyle görev yapacak encümen ve komisyon üyeleri belirlendi.

”Ranta değil, halka dönük projelerle hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, meclis üyelerinin sorularını da yanıtladı.

Göreve geldiğinde 6 milyar 206 milyon olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun kur farkı ve faizlerle birlikte 7 milyar 26 milyon lira olduğunu belirten Böcek, şunları kaydetti.

”Bu borca rağmen bahanelerin ardında sığınmadan çalışmaya devam ediyoruz. Ranta dönük değil halka dönük projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. 2018 yılında inşaatına başlanmış olmasına rağmen sözleşmesi iptal edilerek atıl bırakılan Sedir mahallesindeki ASAT Spor Kompleksini tamamlamak için de çalışma başlattık. Göreve geldiğimizde 3 milyon TL ödedik. 21 milyon lira ile ihaleye çıkacaktık. Pandemi dolayısıyla beklemeye aldık.”

Bu alanın mülkiyetinin Orman Bakanlığı’nda olduğuna dikkat çeken Böcek, ”Bu alanla ilgili geriye 8 yılımız kalacak sonra ceketimizi alıp çıkacağız. 60 milyon lira üzerinde para ödemiş olacağız. Yatırımlarla ilgili dikkatli olacağız” dedi.

Altın Portakal 26 milyon lira yerine 13 milyon liraya mal oldu

Göreve geldiklerinde tasarrufa önem verdiklerini anlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, 2018 yılında 26 milyon 966 bin TL ile yapılan Altın Portakal Film Festivali’ni 2019 yılında 13 milyon 966 bin TL’ye gerçekleştirdiklerini bildirdi. Böcek, şöyle devam etti.

”İki festivalin bütçesi arasında yüzde 100’lük bir fark var. Tasarruf budur.  5 yıl içerisinde neler yapacağımızı planladık. Önce sırasıyla evimizi geçindiriyor gibi belediyemizde nerelerde tasarruf yapabiliriz ona bakıyoruz. Hangi projeler devam etmeli, hangi projeler halkın yararına diye değerlendirdik. Bu değerlendirmeye göre projelere devam ediyoruz. Yalnızca temeli atılmış yerler var bitiriyoruz. Biz hesabımızı kitabımızı biliyoruz. Neler yapabileceğimizi sevgili Antalyalılar da önümüzdeki süreçte göreceklerdir.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 Faaliyet Raporu 73 Evet ve 1 çekimser oyla kabul edildi.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla