Antalya Afet Bölgesi ilan edilmeli

29.07.2020 15:56

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, corona  virüs salgını nedeniyle Antalya'da istihdamda büyük bir yara alındığını belirterek, ''Antalya Afet…

Antalya Afet Bölgesi ilan edilmeli
ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, corona  virüs salgını nedeniyle Antalya'da istihdamda büyük bir yara alındığını belirterek, ''Antalya Afet Bölgesi ilan edilmeli'' dedi.

ATB Temmuz ayı Meclis toplantısı online gerçekleştirildi. ATB Başkanı Ali Çandır burada yaptığı konuşmada ülke ve Antalya ekonomisinin son durumu hakkında bilgi verdi.

Yılın ilk yarısını beklentiler, tahminler ve planların tamamen dışında tamamladıklarını belirten Çandır, ''Sonuçları hepimiz için yıpratıcı, hatta yıkıcıdır. Yaşadığımız zorlukların bir kısmını öteledik, ancak ortadan kaldırdığımızı söylemek pek mümkün değildir. Bu zorluklarla tekrar yüzleşme durumumuz vardır ve hazırlıklarımızı buna göre yapmalıyız'' dedi.

Tarım küçülmeyi frenledi

Türkiye'nin yılın ilk üç ayını yüzde 4,5’lik bir büyümeyle kapattığını anımsatan Çandır, şöyle devam etti.

''Beklentilerin ve dünya ortalamasının çok üzerinde umut verici bir büyüme oldu. Tarım ise yüzde 3 ile ortalama büyümenin altında kalmıştır. Ekonomik küçülmede tarım bu küçülmeyi her zaman frenlemiş ve kurtarıcı olmuştur. Hem ülkemiz hem de kentimiz için zor günleri atlatmış değiliz. Zaman, rehavet zamanı değildir. Özellikle yılın ikinci yarısı, önümüzdeki en az üç yılı etkiler konumda olacaktır.”

Antalya Afet Bölgesi ilan edilmeli

Pandemide Antalya iş dünyasının ilave kredi yükleri altına girmek durumunda kaldığına dikkat çeken Çandır, salgın döneminde en önemli ve kalıcı tahribatın istihdamda yaşandığını vurguladı.  Çandır, şunları kaydetti.

'' Bir tarafta gelirleri sıfırlanmış işletmeler, diğer tarafta yetersiz hibe destekleri istihdamı hızla eritmeye başlamıştır. İşten çıkarma yasağının getirilmesi, sorunu çözmeye yönelik değil ötelemeye yöneliktir.  Antalya ekonomisinin yüzde 71’inden fazlasını oluşturan hizmetler sektörü ve yüzde 8’inden fazlasını oluşturan tarım sektörü tam bir istihdam dostu. Pandemide Antalya istihdamı için tam bir yok oluş durumu ortaya çıkmıştır.''

Türkiye'deki istihdam kaybının yüzde 30’undan fazlasının tek başına Antalya’da yaşandığına dikkat çeken Ali Çandır, şöyle devam etti.

''Aslında bu bile kentimizin bir afet bölgesi ilan edilmesi için yeterlidir. Çünkü Rusya ile yaşadığımız uçak krizinden çok daha vahim bir ekonomik darboğazla karşı karşıyayız. O zaman belirli ölçülerde de kabul gören ‘Antalya Yaklaşımı’ önermiştik. Şimdi adeta afet bölgesi konumundayız.  Antalya ekonomisinin en az yüzde 80’i çöktü. Beklenmedik doğal bir salgın afetinin, ülke ortalamasının çok üzerinde bir şiddetle kentimiz ekonomisini vurmasıdır. Antalya, ülkemizin dünyaya açılan penceresidir. Unutmayalım ve unutturmayalım ki Antalya durursa Türkiye durur.  Ülkemizde salgın afet bölgesi ilan etmek, içinde bulunduğumuz dönemin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır. Vakit geçirmeksizin Antalya, afet bölgesi olarak ilan edilmelidir.”

Yorumlar