LVM Fikret Odağ

ANSİAD: Toplumsal Birliktelik İçin Mutabakat Şart

23.02.2021 22:25

Antalya Sanayii ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, yeni anayasanın toplumsal mutabakat ile oluşturulması gerektiğini belirtti.

ANSİAD: Toplumsal Birliktelik İçin Mutabakat Şart

Antalya Sanayii ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, yeni anayasanın toplumsal mutabakat ile oluşturulması gerektiğini belirtti.

ANSİAD Başkanı Akın Akını yaptığı açıklamada, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin toplumsal mutabakat çağrısında bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın kuvvetler ayrılığına dayanan bir anayasa olduğunu vurgulayan Akıncı, “Cumhuriyetin temel kuruluş ilkeleriyle bağdaşan, istikrarlı demokrasi hedefiyle ve ortak akıl ile ilerlenmesinde fayda görüyoruz” dedi.

Ülke bütünlüğünün, din, mezhep ve dünya görüşü ne olursa olsun herkesin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinde birleşmesiyle olacağına dikkati çeken Akıncı, şunları kaydetti.

“Anayasaların temel hedefi, mümkün olan en geniş çerçevede bir toplumsal mutabakat metni oluşturmaktır. Bu mutabakat devlet ile millet arasında, milletin bütün kesimleri arasında temin edilecek bir mutabakattır.”

Anayasanın toplumsal bir sözleşme olduğunu ifade eden Akın Akıncı,  şöyle devam etti.

‘’Bu sözleşmenin toplumsal niteliği için mutabakat şarttır. Toplumun veya devletin bir kesiminin hazırladığı ve diğer toplum kesimlerine dayattığı bir metnin şekli anlamda anayasa olması mümkündür ancak gerçek ya da fonksiyonel anlamda bir anayasa olması mümkün değildir. Son 20 yılda 3 kez anayasa referandumu için sandık başına gidildi. Temel hak ve özgürlüklerin anayasa değişikliğini gerektirmeksizin güvence altına alınması sağlanmalıdır. Uzlaşarak, eşit ve barışçıl bir Anayasa değişikliğinin bürokratlar tarafından değil, sadece halkın seçtiği kişiler tarafından ve mümkün olduğunca toplumsal mutabakat hedefine yönelerek hazırlanması gerekir.”

Anayasa ile ilgili tartışmaların ideolojik temellerden arındırılması gerektiğini kaydeden ANSİAD Başkanı Akıncı, “Anayasanın ilk dört maddesinde devletin kurucu felsefesi tanımlanmış olup, değiştirilemez nitelikteki bu dört maddenin tartışılmasını hatta tartışmaya açılmasını dahi doğru bulmuyoruz” dedi.

 

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler