Ankara’daki Saldırılar Berlin Elçiliği Önünde Protesto Edildi

Ankara’daki Saldırılar Berlin Elçiliği Önünde Protesto Edildi

ABONE OL
00:14 - 01/08/2022 00:14
Ankara’daki Saldırılar Berlin Elçiliği Önünde Protesto Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ankara’da Alevi Kurumlarına yönelik saldırılar Avrupa’da Türkiye’deki Alevi Kurumlarının çağrısıyla eş zamanlı yapılan eylemlerle protesto edildi.

Berlin’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen eyleme, Berlin Alevi Toplumu Cemevi Yönetim, İnanç, Kadın ve Gençlik Kurulu temsilcilerinin yanı sıra, yöre dernekleri, sivil ve siyasi kurum temsilcileriyle birlikte çok sayıda kişi katıldı. Avrupa’da ve Türkiye’de eş zamanlı gerçekleştirilen eylemin Berlin ayağında; Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Almanya Alevi Birlikleri, Alevi Bektaşi ve Alevi Vakıfları Federasyonları ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği adına Berlin Alevi Toplumu üyesi İsmail Erol tarafından okundu.

“Bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz “diyerek sözlerine başlayan Erol’un okuduğu açıklamadan satır başları şöyle:

‘BU SALDIRILARI BİZ GEÇMİŞ KATLİAMLARDAN BİLİYORUZ’

“Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız. Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen 72 millete bir nazarla bakmaya devam ettik. Hakları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz. Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz.

‘HÜKÜMETİ AÇIKTAN UYARIYORUZ! ‘

Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz. 2023 Genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan Devletin ve AKP hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir. Halkımızı kurumlarına ve Cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz! Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz.

Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir. İçişleri bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

‘BOZUK DÜZENDE SAĞLAM ÇARK OLMAZ ‘

Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği, demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz.

Biz Aleviler olarak diyoruz ki;

Bozuk düzende sağlam çark olmaz!

Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız!

‘BU SALDIRILARA ZEMİN HAZIRLAYAN ZİHNİYET VAR’

Sevgili canlar; Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır. Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır. Dün bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekanlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan, hakir gören, aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun. Elinizi, diliniz inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin! Bizi tarif etmeyin, Tanıyın! Provokatörlere karşı, Kandan beslenen zalimlere karşı, Irkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı, ‘Gelin canlar bir olalım.’

Erol’un ardından söz alan Alman Sol Parti’den Hakan Taş, Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu adına ise Xase Bingöltekin söz aldı. Yaşanan saldırılara dikkat çeken Taş ve Bingöltekin bu saldırı girişimlerini Alevi toplumlarına yönelik katliamlardan bildiklerini, bu saldırıların yaşanmasında sorumluluğu olan iktidar yönetimin artık istifa etmeleri gerektiğine dikkat çekerek saldırılara karşı hep birlikte karşı durma çağrısı yaptı.

Haber ve Fotoğraflar: BAT-Cemevi Basın ofisi/ Ulaş Y. Tosun

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.