21.5 C
Berlin
21:32 - 04/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
KÜLTÜR-SANAT

Anadolu Ateşi yeni sezonu açtı

Yeni turizm sezonu umutlu başlarken Anadolu Ateşi halk Oyunları Gösteri merkezi de Serik ilçesi Belkıs beldesinde 2008 yılında hizmete açılan 5 bin seyirci kapasiteli Aspendos Arena’da 2019 sezonunu sade bir törenle açtı.

Rus ve Alman turistler başta olmak üzere 5 bine yakın turist ile rehberler Mustafa Erdoğan yönetiminde Anadolu Ateşi’nin gösterisini izledi.

Yaklaşık 1,5 saat süren ve iki bölümden oluşan Anadolu Ateşi gösterisinin ilk sahnesinde Ateş ve Ölümsüzlük ile Prometius’un ateşi insanlara ulaştırması danslarla anlatıldı.

Bu bölümde motifler, Orta Asya Şaman Türkleri’nden Zerdüşt ve Yezidi Kürtleri’nden Alevi Semah figürlerinden ve Güneydoğu halk danslarından esinlenerek gerçekleştirildi.

İkinci sahnede ise Tanrılar tanrısı Zeus’un fırtına göndermesi, iyilerle kötülerin savaşı ve iyilerin, insanlığı karanlıktan aydınlığa kavuşturan Prometius’u kurtarması dans ve müzikle birlikte büyük ilgi çekti.

Pandora, Karanlığın Ordusu, Tutsak Prometeus, Kartallar, Kurtuluş, Satir – Prometeus’un Diriliş Dansı, Aşk Üçlemesi, Aydınlık Günler, Savaş Dansları, Karanlığın Zaferi, Oryantal, Karanlığın Zaferi gibi danslar beğeniyle izlendi.

Anadolu Ateşi’nin ikinci perdesinde ise Anadolu’da göç ve ölüm, yenilgi ve umut anlatılır. Ağıt, hayalet Dansçıları, Aydınlığın Ordusu, Kötülerin dünyasına dönüş, Savaş Mozaik, Dalgaların Coşkusu olarak adlandırılan danslar, Doğu Anadolu, İç batı Ege, İstanbul ve Karadeniz motiflerinden esinlenerek izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

Bu sahnenin ardından davulların savaşı başlıyor. Davullar önce savaş için vurulur. Savaşın akışı iyiler ve kötüler arasında gidip gelir. Önce kadınlar barışı sağlar kendi aralarında. Sonra da erkekler. Artık davullar barış için vurmaktadır.

Son bölümde de Gökkuşağ Anadolu anlatılıyor. Bütün renkleri içinde barındıran, suyu derin, toprağı sert, dağı yüksek, ovası kavurucu bir gökkuşağı Anadolu’da bütün renklerin barışı ile gösteri sona eriyor.

Yerli ve yabancı turistler, Anadolu Ateşi ekibini ayakta alkışladı. Anadolu Ateşi, her salı günü Aspendos Arena’da seyircileriyle buluşuyor.

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla