Almanya’da “Yılın Emekçi Kadını” ödülü verildi

ABONE OL
00:57 - 10/03/2019 00:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Erkek-kadının yan yana olduğu bu kutlamada şöyle bir söylem ile vurgu yapıldı:

“Kadının cinsel tacize uğramadığı, sömürülmediği, aşağılanmadığı, ayrımcılık yapılmadığı bir toplum, bir dünya için birlikte haykıralım. Birlikte türküler söyleyelim, birlikte şiirler okuyalım. Özümüzü, sözümüzü birleştirelim; yıkalım ortaçağ düşüncelerini, davranışlarını, aldatmacalarını. Her alanda eşitlik için birlikte mücadele edelim. Yükseltelim özgürlük bayrağını, hep beraber daha yükseklere. Yan yana, kol kola. Güzel günler, aydınlık yarınlar için. Dünya Emekçi Kadınlar Günü hepimize kutlu olsun.”

Gecede öğretmen Mehmet Kapyapar günün anlamı ile ilgili kısa bir film gösterisini misafirlere sundu. Akabinde şiir, müzik, dans, oyun ve sohbetle devam eden akşamın en anlamlı bölümü şüphesiz Ruhr Veliler Birliği tarafından geleneksel olarak 2015 yılından bu yana verilen “Yılın Emekçi Kadını Ödülü” oldu.

Ödül Essen kentinde ikamet eden ve dernek çalışmalarında aktif rol alarak sosyal çalışmalara öncülük yapmasından da öte özürlü bir çocuğuna vermiş olduğu özverili emeğinden ve onu topluma kazandırma çabalarından dolayı Nevin Meriç’e verildi. Nevin Meriç’i takdim edilen plakette şu sözlere yer verildi.

“Yaşamını çocuklarına adamış, özellikle de engelli bir çocuğa hem annelik hem arkadaşlık yaparak, onun sosyal aktivitelere katılmasını sağlayarak toplumun içine katmış ve bizlerin takdirini kazanmıştır. Aynı zamanda Ruhr Veliler Birliği içinde yıllardır aktif rol alarak derneğin eğitim, sosyal ve kültürel çalışmalarına ödünsüz desteğinden, Türk kadınının çağdaş aydınlanma mücadelesindeki özverili ve örnek çalışmalarından dolayı “Yılın Emekçi Kadını” ödülünü almaya hak kazanmıştır.”

Ruhr Veliler Birliği bundan sonraki yıllarda da “Yılın Emekçi Kadını” ödülünü her yıl başarılı çalışmalarıyla topluma çağdaş düzeyde değer katan, emeğiyle çocuklarını okutarak topluma örnek olan toplum önderi kadınlarımıza verilecektir.

 

ha-ber.com/Essen

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.